udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Používáte v autě klimatizaci? Hrozí vám za to tučná pokuta, policii už dochází trpělivost

Používáte v autě klimatizaci? Hrozí vám za to tučná pokuta, policii už dochází trpělivost

30. června 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Téměř všechna auta už jsou v dnešní době vybavena klimatizací. Ne každý šofér však ví, že se její používání může nečekaně prodražit.

klimatizace v aute
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsah článku

  1. Zákony hovoří jasně: Ovzduší se nesmí znečišťovat
  2. Pokutu můžete dostat i za to, když si zatopíte

Spoustu řidičů ani nenapadne, že když stojí na parkovišti a mají nastartované auto, mohou za to dostat pokutu. Upozornil na to web AutoŽivě. Hlavním důvodem je až moc dlouho zapnutá klimatizace ve stojícím nastartovaném autě. Může se totiž jednat o porušování zákona.

Zákony hovoří jasně: Ovzduší se nesmí znečišťovat

Automobil nesmí obtěžovat okolí zbytečným hlukem nebo znečišťováním, což řidiči při nastartování a čekání na chladnější vzduch většinou dělají. Nechávat stát auto s nastartovaným motorem je však v rozporu z pravidly silničního provozu. Konkrétně toto chování naráží na paragraf číslo sedm Zákonu o provozu na pozemních komunikacích. O tom, že se to týká také zapnuté klimatizace, však skoro nikdo neví.

auto skoda octavia
Zdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Za nastartované auto může řidičům hrozit pokuta

Nepříjemnou zkušenost s tím má také čtenář webu AutoŽivě Tomáš Jabloň, který popsal, co se mu stalo na výletě v Polsku. „Věděl jsem, že potřebuji trochu čerstvého vzduchu, tak jsem otevřel okna a nechal klimatizaci pracovat na plné obrátky, aby rychle ochladila interiér. Mezitím jsem si šel ven do stánku koupit čaj. U auta však zastavila policejní hlídka a v okamžiku, kdy jsem se vrátil, jsem dostal pokutu,“ řekl webu řidič. Je tak jasné, že policii už s neinformovanými řidiči dochází trpělivost.

Pokutu můžete dostat i za to, když si zatopíte

Policie panu Jabloňovi uložila pokutu ve výši 300 zlotých, což je v aktuálním kurzu okolo 1600 korun. V Polsku platí řidiči celkově zajímavé pokuty, píše dále AutoŽivě. V zimě tam například může řidič zaplatit za špatně vyčištěná okna a karoserii. Pokud z nich pořádně neodstraní led, poruší hned několik zákonů. Na podzim nebo na jaře, kdy jsou silnice špinavé, je v Polsku důležitý především stav stěračů a kapaliny do odstřikovačů, dodává web.

penize bankovky penezenka
Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pokuta se vztahuje i na topení v autě s nastartovaným motorem

„No to je teda absurdita prvního stupně. Jako chápu, že nechat auto nastartované se nesmí, ale pokud je řádně zabezpečené proti posunu a řidič je kousek od něj, nic hrozného se přece nestane,“ řekl Událostem247 Marek Balík z Tišnova. Podobná situace však může nastat i tehdy, když si ve stojícím nastartovaném autě v zimě naopak topíte. I v tomto případě je zákon poměrně jasný – zbytečné stání s nastartovaným motorem není v Česku, ale ani jinde ve světě, povoleno.

Štítky
#auto #klimatizace #pokuta
Používáte v autě klimatizaci? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tesla už je minulostí: Zde je nový král elektromobilů. Odepisovaní Němci se probudili a drtí Elona Muska

Tesla už je minulostí: Zde je nový král elektromobilů. Odepisovaní Němci se probudili a drtí Elona Muska

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Otec závodil na dálnici se 3letou dcerou, rychlostí 207 km/h. Ignoroval při tom ty nejzákladnější lidské principy

Otec závodil na dálnici se 3letou dcerou, rychlostí 207 km/h. Ignoroval při tom ty nejzákladnější lidské principy

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Policie má ve flotile novou střelu, Audi RS7 Performance. Vypadá lépe než Ferrari? Není to celé kýčovité a zbytečné?

Policie má ve flotile novou střelu, Audi RS7 Performance. Vypadá lépe než Ferrari? Není to celé kýčovité a zbytečné?

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Test křižovatky, který je pro řidiče složitý tak, že ho zvládne pouze 20 %: Ostatní bourají, platí pokutu a sbírají trestné body

Test křižovatky, který je pro řidiče složitý tak, že ho zvládne pouze 20 %: Ostatní bourají, platí pokutu a sbírají trestné body

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m
Auto do terénu za 134 tisíc Kč. Fotky ruského výrobce nic netají – Dacia a Lada se nebojí, nemá totiž motor ani kola

Auto do terénu za 134 tisíc Kč. Fotky ruského výrobce nic netají – Dacia a Lada se nebojí, nemá totiž motor ani kola

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
4 m

Na semaforu nemusíte vždy zdlouhavě čekat na zelenou: Stačí, když budete řídit určitým stylem a pustí vás ihned sami

Na semaforu nemusíte vždy zdlouhavě čekat na zelenou: Stačí, když budete řídit určitým stylem a pustí vás ihned sami

Pozor: Kdo vstoupí do špatné části lesa, zaplatí pokutu. Doplatil na to už nejeden Čech

Pozor: Kdo vstoupí do špatné části lesa, zaplatí pokutu. Doplatil na to už nejeden Čech

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #motor
  • #pokuta
  • #policie
  • Tesla už je minulostí: Zde je nový král elektromobilů. Odepisovaní Němci se probudili a drtí Elona Muska
  • Otec závodil na dálnici se 3letou dcerou, rychlostí 207 km/h. Ignoroval při tom ty nejzákladnější lidské principy

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #nhl
  • #mma
  • #fortuna-liga
  • Slovní válka tenisových bossů. Obviněný Kaderka vyrazil do útoku
  • Zamilovaní šampioni šli s pravdou ven. Česko má nový hvězdný sportovní pár

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Dara Rolins
  • #královská rodina
  • #Ivana Gottová
  • Bolavé tajemství Jiřího Bartošky: Vánoce pro něj byly ve znamení smutku. Tou dobou přišel o bratra
  • Jedno z posledních přání Karla Gotta: Vánoční píseň má být jeho připomínkou. Chtěl, aby vyšla až po jeho smrti

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #herec
  • #počasí
  • Vojta Dyk pocítil sílu karmy. Stal se terčem nečekané pomsty kamarádů
  • Pekarová Adamová se pustila do Okamury: kritizuje jeho drahou cestu i postup vůči opozici

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #ufc
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • Khamzat Chimaev chce ovládnout Procházkovu divizi. Dělá si zálusk na pás i na Pereiru
  • Spicy Pája se zranil. Raška ho nešetří a vzkazuje, že pláč do MMA nepatří
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.