Před Vánocemi 2024 přijde velká skupina Čechů až o 13 000 Kč. O peníze přijdou, aniž by to vůbec zaregistrovali

V listopadu a prosinci mají obchodníci žně, protože lidé ve velkém nakupují vánoční dárky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

I když žijeme v digitální době a spoustu věcí, které kupujeme přes internet a platíme předem, stále se najdou i tací lidé, kteří mají radši jistotu a zboží si nechávají zaslat takzvaně na dobírku. Tedy že za balíček zaplatí, až jim přijde. Již dříve jsme upozornili, že ani tento způsob není úplně bezpečný.

Polovina lidí naletěla podvodníkům

Zvláště v tomto období však mají takzvaní šmejdi žně. Zabalí zboží, které nemá prakticky žádnou cenu, na balíčky nadepíšou adresy, které někde pokoutně vylákali nebo nakoupili, a poté rozešlou na dobírku. Většinou mají štěstí a někoho se jim podaří podvést. Například lidi, kteří často nakupují na internetu a nepamatují si, co a kdy jim má zrovna přijít. Případy podvodných balíčků se navíc opakují každý rok.

Urgentní: Jednou zvednete tento telefonát a v minutě přijdete o všechny vaše peníze. Je to vážné, týká se to všech Čechů

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodníci mají o svátcích žně. Často své oběti kontaktují telefonicky, či jim posílají SMS zprávy

Při vánočním nakupování se stalo terčem podvodu 21 procent Čechů, polovina z nich podvodníkům naletěla. Zhruba 82 procent obětí kvůli tomu utrpělo finanční ztrátu, která v průměru dosáhla téměř 13 000 korun. Nejvyšší odcizená částka byla 800 000 korun. Vyplývá to ze zářijového průzkumu bezpečnostní firmy Gen Digital mezi tisícovkou respondentů z České republiky. Upozornil na to server Hrot24.

Na co dávat při nákupech pozor

Nejčastěji se jednalo o podvod při online nakupování a falešné zprávy o doručení balíků napodobující zejména Českou poštu. Právě u těchto podvodů zaznamenali uživatelé produktů Genu ve druhé polovině tohoto roku nárůst o 22 procent. Češi si přitom rizika uvědomují. Více než tři čtvrtě dotazovaných vnímá předvánoční období jako nejrizikovější z celého roku a 55 procent lidí má obavu, že se při nakupování stane obětí kyberzločinu.

Kdo nakoupí v jednom z těchto obchodů, přijde o všechny své peníze. Je to vážné. Nachytala se už řada Čechů

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Policie před podvody každoročně varuje

Policie lidem radí, aby dávali pozor na podvodné e-shopy. Před nákupem by si měli zjistit jejich důvěryhodnost. Je také dobré se zaměřit na kvalitní zpracování stránek, úroveň českého jazyka v textu a uvedení kontaktních údajů společnosti včetně uvedení sídla. Zvláštní pozornost je dobré věnovat obchodním podmínkám. V případě podvodu na webových stránkách nemusí být uvedeny. Pokud ano, pozorně si je pročtěte.

Snažili se vás někdy kontaktovat podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články