Na první pohled chytrý trik, jak se vyhnout mastným pokutám, se může motoristům pěkně prodražit. Je totiž přísně zakázaný.
Mnozí řidiči jsou ve způsobech, jak se vyhnout placení pokut, skutečně kreativní. Příkladem je používání mobilních aplikací, které detekují radary a řidiče tak včas upozorní na blížící se měření rychlosti. Někteří jdou však ještě dál a rovnou zakrývají či jinak upravují své registrační značky (SPZ).
Překrývání SPZ coby způsob, jak se vyhnout pokutě
Jak již dříve psal web iDnes, na trhu existuje řada produktů, které SPZ zakrývají či zneviditelňují před radary. Řidiči tak spoléhají na to, že je díky tomu kamery nepoznají, a tudíž jim ani nepřijde pokuta, pokud třeba překročí povolenou rychlost. Jedná se například o různé spreje, nálepky nebo folie.
Jejich použití se však nemusí vyplatit. Jednak jsou podle policistů neúčinné. Jak již před několika lety pro server iDnes, řekl odborník Libor Winkler, kamery a další technologie, které policie používá jsou tak pokročilé, že dokáží přečíst registrační značku i v případě, že je těmito spreji či foliemi opatřená. Především je pak ale takovéto jednání přísně zakázané.
Řidiče to může přijít draho
Jak již dříve informovaly Události247, zákon řidičům nařizuje, že své SPZ nemohou jakkoli upravovat, měnit či třeba přelepovat. Kdo nařízení poruší, může dostat pokutu až 10 tisíc korun, a dokonce i zákaz řízení na 1 rok. Pravidlo se přitom vztahuje nejen na zmíněné spreje či folie, ale také například na situace, kdy je značka překrytá sněhem nebo ledem.
A k tomu může některým řidičům hrozit za překrytí SPZ ještě další pokuta. Jak rovněž psaly Události247, jedná se o případy, kdy si řidiči značku záměrně zakryjí, protože nechtějí platit parkovné na placených parkovištích. Spoléhají na to, že je monitorovací auto nevyfotí a oni se pokutě vyhnou. Ve skutečnosti jim ale za zarytí SPZ kromě výše zmíněné pokuty může hrozit ještě povinnost zaplatit sankci za neuhrazené parkovné, případně jim mohou policisté na auto přidělat třeba botičku.