Kromě pravidelné lednové valorizace čeká některé důchodce také další přilepšení. Je jím zvýšení zvláštního příspěvku.
Částka, o kterou se budou důchody českých seniorů v lednu valorizovat, je již známá. Jak psaly Události247, na důchodech mají Češi pobírat zhruba o 356 korun měsíčně víc. Díky tomu by průměrný vyplácený starobní důchod měl přesáhnout hranici 21 tisíc korun. Někteří lidé si však polepší ještě z dalších důvodů.
Vzroste i zvláštní příspěvek
Jedná se o příspěvek, který pobírají starobní a invalidní důchodci, jež se aktivně podíleli na odboji za druhé světové války, účastnili se květnového povstání v roce 1945, nebo byli soudně rehabilitováni a splňují ještě další stanovené podmínky, uvádí web České správy sociálního zabezpečení. Nárok na něj pak mají rovněž vdovy a vdovci po těchto osobách.
A právě tento příspěvek, který zmíněným skupinám lidí stát vyplácí každý měsíc k jejich důchodu, by měl od příštího roku vzrůst. Aktuálně činí 2816 korun měsíčně pro starobní a invalidní důchodce. Pozůstalé vdovy a vdovci pak dostávají měsíčně 1408 korun. Podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí by se pak pro příští rok částky měly navýšit na 2985 korun, respektive 1493 korun, píše web Finance.
Někteří disidenti a účastníci odboje si již polepšili
Jak již dříve psaly Události247, od letošního března začal platit zákon, podle kterého mají bývalí disidenti z doby komunistického režimu nárok minimálně na průměrný starobní důchod. Mnozí z nich totiž kvůli znevýhodnění dřívějším režimem či nutnosti emigrovat měli nárok jen na velmi nízkou penzi. To se ale změnilo a stát jim tak již penzi dorovnává, aby dostávali alespoň zmíněný průměrný důchod.
Zároveň, je možné, že nárok na tuto výhodu bude mít v budoucnu více lidí. Jak totiž píše web ČT24, vláda by ráda rozšířila okruh osob, které mohou žádat o osvědčení příslušníka odboje proti komunismu. Nově by o osvědčení za člověka mohli požádat i jeho blízcí či třeba Ústav pro studium totalitních režimů.