Speciální přídavek k důchodu. Máte na peníze gratis nárok i vy? Zjistili jsme za vás

Ke stálému měsíčnímu důchodu mají někteří senioři nárok na zvláštní přídavek. Jde o takzvaný čestný důchod.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Důchodci v Česku procházejí spoustou změn. Jak události247 psaly již dříve, věková hranice, kdy budou moci lidé do penze odejít, se bude flexibilně upravovat podle měnící se průměrné délky dožití. Konkrétně by tak lidé měli strávit v důchodu v průměru 21,5 roku. Přesný údaj o tom, kdy budou moci přestat pracovat, by se měli dozvědět minimálně 15 let dopředu.

Ženy se dožívají vyššího věku než muži

Změna čeká i výplaty důchodů. Místo třinácti termínů v měsíci se totiž začnou vyplácet jen v sedmi, a to nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci. Nově se také budou vyplácet vždy na kalendářní měsíc a takzvané klouzavé měsíce skončí. Výplatní termín důchodů stanovuje Česká správa sociálního zabezpečení a příjemci ho v podstatě nemohou nijak ovlivnit. Aktuálně se důchody vyplácejí ve třinácti různých termínech.

Důchody v ČR čeká zásadní změna. Češi se nově musí zaopatřit sami, nedostanou ani korunu

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Důchodci, kterým je přes 100 let mají nárok na 2 000 Kč gratis každý měsíc

Polepšit si však každý měsíc může jedna skupina důchodců. Jsou to ti, kterým již bylo 100 let. Jak Události247 dohledaly ve statistice České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), v roce 2024 bylo těchto lidí 1038. Nejstarší důchodce je žena narozená v roce 1917 (108 let), která žije v Jihočeském kraji. Nejstarší důchodce mužského pohlaví žije ve Středočeském kraji, narozen byl v roce 1919 a je mu 106 let.

V Polsku žije více stoletých než u nás

Podle statistiky se dožívají delšího věku ženy než muži. Je jich totiž 902. Mužů nad sto let je „jen“ 136. Češi po 100. narozeninách dostávají vyšší důchod, jak Události247 dohledaly na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zvedá se jim o 2000 korun. Tato částka má pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro lidi nad sto let se zavedla v roce 1969. Na začátku 90. let si století senioři přilepšovali o 400 korun.

Přídavek k důchodu: Kdo všechno má na peníze navíc nárok? Vše jsme pro vás zjistili

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Výše zmíněného příspěvku se nezměnila už skoro 20 let

V lednu 1996 se tento příspěvek zvýšil o 600 korun. Od května 2001 činil 1000 korun a od července 2006 je to výše uvedených 2000 korun. U našich polských sousedů to mají trochu jinak. Jak redakce Událostí247 dohledala na webu Business Insider, na tamní čestný důchod mají nárok téměř tři tisíce Poláků, což je v porovnání s Českem o dost více. Také mezi Poláky převažují mezi stoletými seniory ženy. „Tak toho se určitě nedožiju,“ řekla Událostem247 se smíchem paní Jitka L. z Brna.

Znáte někoho, kdo tento příspěvek pobírá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články