Stát začal Čechům rozdávat peníze. Musíte se o ně ale přihlásit. Kdo to neudělá, ten přijde o 300 000 Kč

V poslední době jsme spíš zvyklí, že my musíme platit státu. Proto by lidé měli využít možnost, která se jim teď nabízí.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V době vysoké inflace musí velká část českých domácností šetřit na všech aspektech života. U mnohých úspory spočívají nejen v šetření energiemi, ale také třeba v nákupech levnějších potravin. Mezi ty dražší položky patří také bydlení. Pomoci potřebným přitom může stát. Domácnosti, které splní podmínky, můžou dostat příspěvek na bydlení, jak jsme na Událostech247 psali už dříve.

Elektroauta se vyplatí?

Mnozí Češi si mohou zažádat třeba o příspěvek na dojíždění do práce, jak v minulosti psaly Události247. Ten přitom v případě vzdálených lokalit může dosahovat i několika tisíc korun měsíčně, což už je pro mnohé skutečně citelná pomoc. Přiznanou částku je možné použít na úhradu jakýchkoli nákladů, které se vážou k dojíždění do nové práce. Může jít o zaplacení ubytování v místě zaměstnání, nebo úhradu příspěvku na chůvu pro děti.

Zákaz vjezdu aut do měst: Pokud nemáte elektromobil, musíte pěšky nebo autobusem

Stát však lidem přispěje také na nákup nového auta. Dotace se vztahuje na podnikatele, kteří si budou chtít pořídit nové auto na elektrický pohon, jak jsme informovali už dříve. V poslední době se zvýhodnění pro elektroauta objevuje čím dál víc. Jak vyplývá z webu eDalnice, vozy na elektřinu jsou v Česku například osvobozeny od placení dálniční známky.

Kdo si může požádat a kolik peněz dostane

Stát chce zvýšit podíl aut na alternativní paliva a výstavbu dobíjecích stanic a podnikatelům proto poskytuje bankovní záruku a příspěvek na nákup elektromobilu nebo auta na vodík. Podmínkou je pořídit si vůz na úvěr s bezplatnou zárukou Národní rozvojové banky. Poskytne ji do 70 procent jistiny úvěru, po dobu 5 let, připomíná web ČT24. Jak píše web Měšec, samotný úvěr na nákup elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic budou podnikatelé čerpat od partnerských leasingových společností a komerčních bank.

iZdroj fotografie: JAn Dudík/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vyčleněná částka na dotace by měla stačit na nákup přibližně 5 000 aut

Jejich seznam najdou zájemci na tomto webu. Slevu až 200 tisíc teď mohou získat firmy, které si pořídí elektrické osobní auto, o sto tisíc vyšší je pak dotace na vozy s vodíkovým pohonem. Příspěvek mohou podnikatelé využít i na nákup menších nákladních aut a dobíjecích stanic. Celkem si mezi sebe mohou podnikatelé rozdělit až dvě miliardy, což vystačí na pořízení asi 5000 aut. „Já jsem zásadně proti konci spalovacích motorů, takže tohle jsou za mě vyhozené peníze,“ říká pan David.

Co si o podobné dotaci myslíte vy? Požádáte si o ni? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články