Statisíce Čechů nebudou mít v zimě jak topit. Stát už vše potvrdil. Kdo se včas nepřipraví, ten bude klepat kosu

Topení se pomalu opět stává aktuálním tématem. Mnozí Češi navíc budou muset řešit, čím vlastně budou své domovy v budoucnu vytápět.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček/ Creative Commons / CC BY
                   

Loňská zima byla pro Čechy krušná. Jak tehdy psaly Události247, mnohým lidem hrozilo, že nebudou mít čím topit. Cena palivového dřeva byla vysoko a kvůli energetické krizi na tom nebyli dobře ani ti, kteří topili plynem. Problémy s topením však evidentně neberou konce. Češi by se už pomalu měli začít připravovat na další změnu. Týkat se bude zákazu kotlů 1. a 2. emisní třídy, který začne platit od příštího září, uvádí web Novinky.

Na Čechy se valí další patálie s topením

Mnozí mají loňské martýrium s drahým plynem ještě v živé paměti. Že jeho cena byla pro Čechy skutečně enormní dokazují i čísla Eurostatu, o kterých informovaly Události247. Podle nich v Česku za loňskou zimu plyn zdražil hned po Maďarsku nejvíc v celé Evropské unii. Nyní však kvůli blížícímu se zákazu dojde i na mnohé majitele kotlů na tuhá paliva. Rozhodně se přitom nejedná o problém týkající se malé skupiny lidí. Podle serveru Novinky využívají neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy desítky tisíc českých rodin.

Další nelichotivé prvenství Česka. Za plyn platíme nejvíc peněz v celé Evropské unii

Pokud všichni tito lidé do konce srpna roku 2024 své kotle nevymění, čekají je vysoké pokuty, jež mohou dosahovat až 50 tisíc korun. A k tomu všemu ještě dost možná budou klepat kosu. Snadno se tak může stát, že statisíce Čechů nebudou mít za rok v zimě jak topit. Přestože se mnohým může zdát, že na výměnu je ještě čas, není tomu tak. Celý proces totiž může trvat měsíce. Lidé, kteří nechtějí příští zimu mrznout, by se tak raději měli začít na výměnu připravovat.

Nejde totiž jen o samotný výběr a zaplacení kotle či jiného topného zařízení. Kromě toho musí lidé počítat také s tím, že dodání se může kvůli kapacitním důvodům firem a vysokému zájmu lidí značně protáhnout. Nařízení navíc původně mělo začít platit už od loňského září, připomíná web Peníze. Vláda tehdy věc kvůli energetické krizi o 2 roky posunula. Nyní už se ale nic měnit nebude, rozhodli loni čeští zákonodárci. Stát tak potvrdil, že příští rok už zákaz skutečně začne platit.

Mnozí už neví, čím by v zimě měli topit

Variant je několik, nutno však podotknout, že prakticky všechny jsou cenově poměrně náročné. Jednou z nich je zkrátka vyměnit kotel za novější model, který bude požadovanou normu splňovat. Další možností pak může být tepelné čerpadlo. Ačkoli jeho obliba v posledních letech roste, není vhodné pro každého. Pokud je totiž dům v nevyhovujícím stavu, vytápění může být méně efektivní, připomíná web Novinky.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Topení plynem se loni kvůli energetické krizi stalo velmi drahým způsobem vytápění

Ať už lidé zvolí jakoukoli možnost, připlatí si za to nemálo peněz. Pro mnohé se tak stává poslední záchranou žádost o státní dotaci, což ovšem vyžaduje věnovat věci nemálo času kvůli vyřízení veškeré administrativy. Možnosti tu nicméně jsou. Konkrétně lidé mohou využít program Nová zelená úsporám, případně takzvané kotlíkové dotace, dodává server iDnes.

Čím topíte v zimě vy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články