Mnozí Češi budou mít již od příštího roku nárok na nový benefit, díky kterému získají z důchodu více peněz.
Jak si přijít v důchodu na více peněz? To je téma, o kterém přemýšlí mnoho Čechů. Docílit toho lze několika způsoby. Události247 například psaly o pracování přesčas anebo vhodném načasování odchodu do penze. Někteří Češi ale budou mít na více peněz z důchodu nárok také z jiného důvodu. Zjistěte, zda se tento benefit bude týkat i vás.
Do důchodu půjdou dříve tisíce lidí
Věk odchodu do důchodu se neustále posouvá. Nedávno pak vláda schválila novinku, podle které se bude hranice automaticky upravovat podle průměrné doby dožití. Jak připomíná web Seznam Zprávy, pro lidi narozené po roce 1972 bude platit pravidlo, že do důchodu půjdou v takovém věku, aby v průměru v penzi strávili 21,5 let. „Informace o důchodovém věku bude každému známa při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat,“ cituje web Seznam Zprávy ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL).
Existuje však skupina Čechů, která bude moci do důchodu odejít daleko dříve. Jak totiž píše web ČT24, vláda, respektive ministerstva práce a zdravotnictví sestavila seznam povolání, kterým kvůli jejich náročnosti umožní dřívější odchod do důchodu. A to bez snížení penze. Tito lidé tak defacto budou mít z důchodu více peněz, protože budou moci do penze odejít dříve a pobírat ji déle.
O jaká povolání se bude jednat?
Zvýhodnění se má týkat zejména profesí, jež jsou fyzicky náročné a zdraví ohrožující. Důvodem může být třeba nadměrný hluk, teplo, vibrace, chemikálie nebo prašné prostředí. Jak web Novinky cituje ministerstvo práce, má jít „o osoby, u kterých nelze vliv rizik eliminovat ochrannými pomůckami“. Konkrétně bude výhoda platit pro profese ve čtvrté a třetí části kategorie práce z hlediska rizikových faktorů. Celkem se má jednat asi o 120 tisíc lidí.
Jak píše web Peníze, některé profese jako jsou záchranáři či hasičů již tuto výhodu dřívějšího odchodu do důchodu mají. Jiní ji pak nově získají, a to od roku 2025. A o jaká povolání půjde? Má se jednat například o některé zdravotní sestry či pracovníky v sociálních službách, horníky, skláře, slévače, kováře, pracovníky v lesnictví a další.