Připravte se: To, co se brzy stane s počasím v Česku, si lidé nedokážou ani představit

Na to, že si počasí dělá co chce, jsme si už zvykli. Nejdřív bylo studené léto, potom nesnesitelná vedra. Teď nám chystá překvapení i nadcházející zima.

i Zdroj fotografie: Jiří Kimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Evropu letos čeká nejtužší zima za poslední desetiletí. Webu Ein Presswire to řekl americký meteorolog David Dilley. Podle něj se uvolní mrazivé proudy arktického vzduchu a naženou se na starý kontinent. Vánoce by tak tentokrát mohly být konečně bílé a nemusely by být na blátě.

Z extrému do extrému

Existuje několik hlavních faktorů, které pravděpodobně vrátí zimní počasí do podoby před rokem 1982. Bylo to období, které bylo chladnější a bouřlivější než posledních 40 let,“ cituje Dilleye Ein Presswire. Odborný web Global Weather Oscillations napsal, že do Evropy se může na konci roku dostat nejstudenější polární vzduch, který tady nebyl minimálně čtyři dekády. Je tak jasné, že to, jak se bude už brzy vyvíjet počasí v Česku, může řadu lidí pořádně zaskočit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle zmíněné předpovědi má být letošní zima poměrně krutá

Počasí bude záležet bude také na dalším vývoji teplé fáze jižní oscilace El Niño, která v létě způsobila extrémní vedra. V zimě může ale naopak dostat teploty až hluboko pod bod mrazu. „Země navíc momentálně pomalu opouští 230letý cyklus oteplování a vstupuje do 120letého cyklu ochlazování,“ upozornil Dilley. Jak dodává web TN, v České republice předpovídají dlouhodobé modely spíše mírnou zimu, Je ale možné, že se to ještě změní. 

Počasí má vliv i na zdraví

Zpráva o extrémní zimě nepotěšila především ty, kteří se o teplo ve svých domovech musí starat sami. Ceny palivového dřeva totiž pomalu rostou. Veřejnosti ho k prodeji nabízí například Lesy České republiky. „Máme ještě nějaké zásoby z minulé zimy, ale letos budeme muset topit víc, protože se nám narodila dcera a tím pádem budeme muset mít doma rozhodně víc, než dosavadních 21 stupňů,“ řekla Událostem247 Mirka Housková ze Žďáru nad Sázavou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří lidé myslí na zásoby dřeva už teď

Prudké změny počasí mají také dopad na lidské zdraví. Mnoho lidí při změně pociťuje například bolesti hlavy, kloubů a další zdravotní potíže. Upozornil na to web iDnes. Meteosenzitivita neboli zvýšená citlivost na změny počasí byla dlouho považována za pouhou přecitlivělost. Experti však zjistili, že ovlivňuje lidské zdraví mnohem víc, než se předpokládalo. Lidé s onemocněním srdce a cév by proto měli možný vliv počasí brát vážně.

Připravujete se už na letošní zimu? Pokud ano, jak? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články