Trik, jak letos ušetřit na cukroví: Vyzkoušejte to, zaplatíte až 9krát méně
Plánujete letos kupovat vánoční cukroví? Možná si to dvakrát rozmyslete, vyjde to totiž pěkně draze. Naštěstí ale existuje způsob, jak snadno ušetřit.
To, že domácí výroba cukroví vyjde levněji, než náklady na to kupované, není žádnou novinkou. Ono je to logické – do cen v obchodech se totiž promítá i čas strávený nad výrobou, výplaty zaměstnanců a další marže. Na tom by samozřejmě nebylo nic překvapivé, jenže realita je taková, že kupované cukroví vyjde až 11x dráž než to domácí, a to už je pořádný rozdíl. Pojďme se společně podívat na to, kolik výroba cukroví stojí a jak snadno za něj ušetřit.
Na vanilkových rohlíčcích lze ušetřit stovky korun
Když se řekne cukroví, okamžitě se všem vybaví to linecké, nebo případně pak vanilkové rohlíčky. Právě ty jsou symbolem českých Vánoc, ale bohužel také důkazem toho, jak velké rozdíly mohou panovat mezi domácí výrobou a nákupem již upečeného cukroví. Výpočty redakce Událostí247 založené na průměrných cenách surovin ukazují, že kilogram domácích rohlíčků vyjde letos přibližně na 145 korun.
Na kilogram vanilkových rohlíčků je potřeba:
- 340 gramů másla – 79,90 Kč
- 150 gramů moučkového cukru – 3,30 Kč
- 420 gramů hladké mouky – 6,30 Kč
- 160 gramů mletých vlašských ořechů – 35,20 Kč (při průměrné ceně 220 Kč za kilogram neloupaných ořechů)
- Pětibalení vanilkového cukru – 18,90 Kč
Jak již redakce Událostí247 výše zmiňovala, výroba kilogramu vanilkových rohlíčků vyjde v průměru na 145 korun. Když k tomu ale započítáme zlevnění energií, pak se dostáváme na podobnou částku jako před rokem – okolo 135 korun. Samozřejmě nás pečení stojí čas a mnohdy i nervy, přesto se vyplatí mnohem více, než si vanilkové rohlíčky koupit v obchodě. Tam je totiž pořídíte za mnohonásobně vyšší ceny.
Vanilkové rohlíčky v obchodě
No a pak jsou tady obchody a pekárny, které své rohlíčky mnohdy nabízejí i za více než 1 000 Kč. Redakce Událostí247 zkontrolovala nabídku jen několika z nich, přesto byste u většiny zaplatili v průměru třikrát až devětkrát více.
- Cukrárna Větrník – 1150 Kč za kilogram
- Cukrářství Budařovi – 550 Kč za kilogram
- Cukrárna Jařabová – 932 Kč za kilogram
- Online cukrárna Upečeme – 1349 Kč za kilogram
- Cukroví od Michelle – 1190 Kč za kilogram
- Pekárna Náš chléb – 1300 Kč za kilogram
Tak to vidíte – z vanilkových rohlíčků se stává pomalu luxusní zboží a kdo nemá před Vánoci čas na pečení, ten si za ně musí holt připlatit a to mnohokrát až devítinásobek jejich výrobní ceny. V opačném případě, pokud čas máte, pak rozhodně doporučujeme domácí pečení. Zabere to čas, stojí to nervy, ale z finančního hlediska se to vyplatí a zvlášť před Vánoci, kdy jsou výdaje opravdu vysoké, se každá koruna navíc hodí.





