Tuhle potravinu má doma každý z nás: Kdo si ji koupil v Albertu, musí zpozornět. Není totiž ani zdaleka to, za co se vydává

V obchodech se objevila další potravina, která se svým obsahem dost lišila od toho, co bylo uvedeno na obalu.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jít na nákup je někdy docela adrenalinová disciplína. Nikdy totiž nevíte, co si z obchodu přinesete. Na Událostech247 jsme psali třeba o tom, že se v Lidlu prodával Maďarský guláš v konzervě Pikok. Obsahoval ale méně masa, než výrobce tvrdil na obalu. O podobném případu jsme informovali na Událostech247 v souvislosti s mozarellou z Albertu, která měla menší množství, než výrobce na obalu uváděl.

Pozor na to, co kupujete

Psali jsme také o případech, kdy je na etiketě uváděna jiná hmotnost než je skutečná. Lehčí bylo například údajně dvoukilové balení pomerančů. V Penny Marketu v Chrudimi vážilo jen 1 800 gramů. Podobné podvody se zjistily také u balení brambor a chřestu. Na problémy v oddělení ovoce a zeleniny je pak možné narazit také u Lidlu, kde nesplňoval normu balení chřest, čímž byl porušen zákon.

Koupili jste si v Albertu tento oblíbený sýr? Potají nám o něm nechutně lhali. Teď ale vyplavala pravda na povrch

Oklamáni byli také zákazníci, kteří si koupili k obědu či k večeři brambory konzumní pozdní, odrůdy Prinecess. Prodávaly se v obchodním řetězci Albert ve Varnsdorfu. Nevyhovujícím parametrem totiž byla odrůdová pravost, jak zjistila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce. O svém zjištění informovala na webu Potraviny na pranýři a uvedené brambory zařadila do kategorie falšované potraviny.

Jiné brambory

Tak zrovna tyto brambory občas kupuji, ale ne kvůli tomu, jaká to je odrůda. Jde mi spíš o to, že jsou prostě dobré, takže zrovna tento záchyt mi na rozdíl od plesnivého zboží nijak nevadí,“ řekla Událostem247 paní Martina z Brna, která má prodejnu Albert nedaleko svého bydliště a chodí tam nakupovat poměrně často. Mezi falšovanými potravinami je ale možné najít také třeba med, víno, různé druhy mas, nebo třeba i jitrnice, jak inspekce upozorňuje na svém webu.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedená šarže brambor se prodávala v Albertu

medu, který byl označen jako „akátový“ však laboratorní analýza prokázala, že med byl jiného botanického původu a nejednalo se tak o jednodruhový med, jak si mnozí zákazníci při jeho koupi mysleli. Zákazník byl klamán i v případě bílého vína chardonnay. Bylo totiž z hroznů, které nebyly sklizeny na Moravě v roce 2019. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace, neboť víno neodpovídalo označení vinařské oblasti Morava v rámci ročníku 2019.

Koupili jste si někdy domů jednu z uvedených potravin? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články