V obchodech se objevila další potravina, která se svým obsahem dost lišila od toho, co bylo uvedeno na obalu.
Jít na nákup je někdy docela adrenalinová disciplína. Nikdy totiž nevíte, co si z obchodu přinesete. Na Událostech247 jsme psali třeba o tom, že se v Lidlu prodával Maďarský guláš v konzervě Pikok. Obsahoval ale méně masa, než výrobce tvrdil na obalu. O podobném případu jsme informovali na Událostech247 v souvislosti s mozarellou z Albertu, která měla menší množství, než výrobce na obalu uváděl.
Pozor na to, co kupujete
Psali jsme také o případech, kdy je na etiketě uváděna jiná hmotnost než je skutečná. Lehčí bylo například údajně dvoukilové balení pomerančů. V Penny Marketu v Chrudimi vážilo jen 1 800 gramů. Podobné podvody se zjistily také u balení brambor a chřestu. Na problémy v oddělení ovoce a zeleniny je pak možné narazit také u Lidlu, kde nesplňoval normu balení chřest, čímž byl porušen zákon.
Oklamáni byli také zákazníci, kteří si koupili k obědu či k večeři brambory konzumní pozdní, odrůdy Prinecess. Prodávaly se v obchodním řetězci Albert ve Varnsdorfu. Nevyhovujícím parametrem totiž byla odrůdová pravost, jak zjistila kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce. O svém zjištění informovala na webu Potraviny na pranýři a uvedené brambory zařadila do kategorie falšované potraviny.
Jiné brambory
„Tak zrovna tyto brambory občas kupuji, ale ne kvůli tomu, jaká to je odrůda. Jde mi spíš o to, že jsou prostě dobré, takže zrovna tento záchyt mi na rozdíl od plesnivého zboží nijak nevadí,“ řekla Událostem247 paní Martina z Brna, která má prodejnu Albert nedaleko svého bydliště a chodí tam nakupovat poměrně často. Mezi falšovanými potravinami je ale možné najít také třeba med, víno, různé druhy mas, nebo třeba i jitrnice, jak inspekce upozorňuje na svém webu.
V medu, který byl označen jako „akátový“ však laboratorní analýza prokázala, že med byl jiného botanického původu a nejednalo se tak o jednodruhový med, jak si mnozí zákazníci při jeho koupi mysleli. Zákazník byl klamán i v případě bílého vína chardonnay. Bylo totiž z hroznů, které nebyly sklizeny na Moravě v roce 2019. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace, neboť víno neodpovídalo označení vinařské oblasti Morava v rámci ročníku 2019.