Všemi oblíbený sýr je jedna velká lež. Není vůbec to, za co se vydává. Denně si ho přitom kupují tisíce lidí

Všichni milovníci sýrů by se měli mít na pozoru před tímto druhem. Ačkoli se tváří jako zdravá pochoutka, ve skutečnosti tomu tak úplně není.

i Zdroj fotografie: Milad Mosapoor/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O zhoršující se kvalitě sýrů prodávaných v českých obchodech psaly Události247 již dříve. Častým problémem bývá plíseň, a to i u sýrů, jejichž trvanlivost ještě zdaleka nevypršela. I sýry, které kontroloři neoznačí vyloženě za nevyhovující, však mnohdy nejsou tak úplně to, za co se vydávají a obsahují řadu nežádoucích přísad. Jedním z druhů, kterých se tento problém týká, je tavený sýr, jehož obliba je mezi Čechy velmi vysoká.

Na tavený sýr mnozí lidé nedají dopustit

Když se řekne tavený sýr, mnohým se vybaví Veselá kráva. Kromě tradičních trojúhelníčkových sýrů s nálepkou smějící se červené krávy však tavené sýry vyrábí i řada dalších producentů, v mnoha různých příchutích a provedeních. Není se ostatně čemu divit – tavené sýry patří v tuzemsku k velmi oblíbeným potravinám. Jak píše web dTest, každý Čech sní ročně v průměru přes 2 kilogramy těchto výrobků. Denně si je tak kupují tisíce Čechů. Ne každý ale ví, co ve skutečnosti obsahují.

Varování: Koupili jste si domů jeden z těchto sýrů? Nejezte je, jinak to s vámi skončí špatně

Ačkoli tyto sýry se prezentují jako čerstvé a smetanové a mnozí je považují za zdravou potravinu, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Jak vyplynulo z testu 20 tavených sýrů, který provedla organizace dTest, jejich složení je často plné chemických látek. A mnohé z nich rozhodně nejsou žádoucí a tělu prospěšné.

Sýry obsahují velké množství éček

Častým nešvarem tavených sýrů bývá, že do nich výrobci dávají nadměrné množství tavicích solí. Jedná se o druh takzvaných éček, jež obsahuje fosfáty a citráty. Ačkoli tyto látky samy o sobě nebezpečné nejsou, jejich zvýšené množství už může být problematické a pro organismus zatěžující. Všichni, kteří si tavený sýr s oblibou kupují, by jej tak raději měli konzumovat jen v menším množství.  

iZdroj fotografie: Zákupák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Veselá kráva je oblíbenou značkou tavených sýrů

Aby toho pak nebylo málo, seznam všech látek a přísad uvedených ve složení výrobků navíc nemusí být nutně kompletní. Jak totiž upozorňuje web Kupi, někteří výrobci pravé složení zatajují. A týká se to i již zmíněné oblíbené značky Veselá kráva. Jak totiž z testu organizace dTest vyplynulo, i když na obalu sýru Veselá kráva Lahodná nebyly uvedeny žádné tavicí soli, laboratorní testy odhalily přítomnost fosfátů i kyseliny citrónové. Ačkoli sýr se tak vydával za zdravou potravinu, uvedené složení bylo podle všeho lživé.

Jíte rádi tavené sýry? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články