I když v dnešní době platí většina lidí raději kartou, protože jim to přijde pohodlnější, stále se najdou i tací, kteří u sebe raději nosí hotovost.
O tom, jak bankovní ústavy v Česku zdražují poplatky za své služby, jsme vás na Událostech247 informovali několikrát. Zvyšování cen banky obhajují růstem nákladů na poskytování služeb a investicemi do bezpečnosti nebo rozvoje digitálních technologií. To však nic nemění na tom, že klientům se tento trend ani trochu nelíbí.
Některým klientům se výběry kartou opravdu nevyplatí
Mezi banky, které začaly zvyšovat poplatky za některé služby, patří také UniCredit Bank nebo ČSOB a Raiffeisenbank. ČSOB zdražila papírové výpisy a dotazy na zůstatek v bankomatu. Dokonce zavedla i poplatek za ověřovací SMS pro potvrzení plateb v internetovém bankovnictví. Za výběr z bankomatu jiné banky v Česku zaplatí klienti ČSOB 100 korun. V zahraničí je to pak vyjde na 150 korun.
Česká spořitelna klientům s kreditní kartou účtuje poplatek za výběr z vlastního bankomatu ve výši 50 korun. Pokud by bankomat České spořitelny ve svém okolí neměli a potřebovali si vybrat v bankomatu jiné banky, nebude to rozhodně levná záležitost. Jeden výběr je totiž vyjde na 80 korun. To už je pak opravdu na zvážení, zda není lepší si výplatu vybrat najednou. Komerční banka si za výběr z bankomatu cizí banky účtuje 39 korun.
Lepší je si podmínky dopředu prostudovat
Některé banky, jako například Air Bank či Fio banka, nabízejí výběry z bankomatů v České republice i v zahraničí zdarma, a to i u běžných účtů. To samé platí i pro klienty Raiffeisenbank. Před výběrem nového bankovního účtu je proto vhodné porovnat si nabídky jednotlivých bank a zvolit si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. „Raiffku mám již několik let a jsem spokojená. I výběry v cizině jsou zdarma,“ řekla Událostem247 paní Hanka z Kolína.
Pokud by vás zajímalo, kdy se na území Česka objevil první bankomat, bylo to ještě před pádem minulého režimu, v lednu 1989. Ve své pobočce na pražském Václavském náměstí ho nainstalovala tehdejší Česká státní spořitelna, jak jsme psali již dříve. Nejdřív ho mohli využívat jenom zaměstnanci banky. Pro veřejnost se zpřístupnil až na začátku prosince 1989. Oproti těm dnešním ale byly funkce prvního tuzemského bankomatu o poznání prostší.