Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, má také vůči státu jisté povinnosti. Kromě placení daně je to letos ještě jedna novinka.
Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn, jak jsme na Událostech247 informovali. Některé však mnohé majitele nemovitostí nepotěšily. Změny se týkají stavební dokumentace. Lidé, kteří nemovitost prodávají, totiž nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu.
Na co dávat pozor při koupi nemovitosti
Nový zákon zavádí povinnost mít aktuální projektovou dokumentaci k domu, píše web Novinky. Ta zahrnuje studie a důležité dokumenty pro územní a stavební povolení. Lidé, kteří si třeba koupili starší rodinný dům a neprověřili si, že mají veškeré potřebné dokumenty řádně zpracované, se tak mohou dostat do velkých problémů, protože zákon už nenařizuje prodávajícím, aby novým majitelům potřebnou dokumentaci předali.
Tito lidé, kteří vlastní dům bez potřebné aktuální dokumentace, pak riskují skoro půlmilionovou pokutu. Konkrétně mohou za nesplnění této zákonné povinnosti od úředníků stavebního úřadu dostat sankci až 400 tisíc korun, jak upřesňuje web Deník. Kromě nových majitelů starších domů, kteří nemovitost koupili a od předchozích vlastníků nedostali potřebné dokumenty, mohou lidé pokutu dostat i v dalších případech.
Pokuta je o 100 procent vyšší než loni
Stát se to může třeba lidem, kteří objekt rekonstruovali a změny řádně nezdokumentovali. Jedná se především o starší domy, které jejich majitelé rekonstruovali, ale úpravy do dokumentace stavby nezanesli, jak upozornil web Seznam Zprávy. Říkáte si, co v takovýchto situacích dělat, abyste se nutnosti platit takto vysokou pokutu vyhnuli? Jak radí web Novinky, jednou možností je nechat si zhotovit novou dokumentaci autorizovanou osobou.
Možné je také vystavit takzvaný pasport stavby. Tento pasport je sice méně detailní, ale pro účely zákona úplně stačí. Díky němu by se pak lidé měli vyhnout situaci, kdy jim úředníci napaří výše zmiňovanou pokutu 400 000 korun. Jde navíc o 100procentní navýšení, protože ještě loni hrozila maximální sankce 200 000 korun, jak připomíná web CNN Prima News. Pokud tedy lidé tento nedostatek u svého bydlení zjistí, měli by co nejdříve sjednat nápravu a vyhnout se zbytečným problémům.