Za minutu parkování 1 000 Kč: Kdo zaparkuje auto na tomto typu parkoviště, odejde domů naštvaný a bez peněz

Na parkovišti, na kterém za parkování chtějí 1 000 Kč, by přece nikdo dobrovolně nezastavil. Věřte či ne, děje se to a řidiči o tom nemají ani ponětí.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Představte si následující situaci: Přijedete na neplacené parkoviště, zaparkujete své auto a následně se vydáte kdovíkam. Po čase se vrátíte pro auto a jedete domů. Klasický úkon, se kterým mají zkušenosti všichni řidiči po celé České republice. Pak vám ale po čase přijde domů faktura, která po vás žádá zaplacení 1 000 Kč. Za co? No přeci za parkování na parkovišti, které se tvářilo tak, že je zdarma. Omyl. Pokud se jedná o soukromé parkoviště, může vás to vyjít podle webu AutoŽivě opravdu draho.

Za parkování klidně 1 000 Kč

Na první pohled se zdá vše v pořádku – parkoviště bez závor a hlídačů, volná místa a žádné zjevné komplikace. Jenže takový pocit bezpečí může být klamný, zejména na soukromých parkovištích v Německu a Rakousku. Řidiči zde často netuší, že je čekají nečekané poplatky a pokuty, které jim mohou dorazit až týdny po zaparkování. A co je nejhorší? Tato praxe je plně v souladu se zákonem. Nic jiného než zaplacení dané částky za parkování vám nakonec nezbývá.

5 000 Kč pokuta za špatné použití světel na autě. Policie si došlápne na řidiče, kteří neznají zákon

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA

Provozovatelé soukromých parkovišť využívají nenápadné cedule s podmínkami parkování. Ty sice splňují legislativní požadavky, ale často jsou umístěny tak, že je řidiči snadno přehlédnou. Kolikrát tak ani nemají tušení, že se nacházejí na soukromém parkovišti, a i když to vytuší, bez zahlédnutí případné cedule mají pocit, že parkování je zde úplně zdarma. Pokud však na takovém parkovišti zastavíte, automaticky souhlasíte s pravidly – i když jste je nečetli. Kamerový systém pak zaznamená vaši SPZ, a pokud překročíte povolenou dobu stání, obdržíte poštou fakturu. A i kdyby maximální doba stání byla jedna minuta, nic jiného než zaplatit vám nezbude.

Nachytaných řidičů přibývá

Případy, kdy se řidiči v Německu a Rakousku setkali s těmito praktikami, nejsou ojedinělé. Poškození často nemají tušení, že udělali něco špatně, dokud jim nepřijde dopis s pokutou. Přitom ve veřejných parkovacích zónách nebo na parkovištích měst a státních institucí podobné problémy neexistují. Tam zaplatíte pevnou částku a máte klid. V soukromých zónách však provozovatelé využívají mezery v zákonech.

Čechům hrozí na benzínkách tučná pokuta. Kdo nezná základní manévrovací pravidlo, na toho si počíhá policie

iZdroj fotografie: Rotimi8/ Creative Commons / CC-BY-SA

Například smluvní pokuta za zpožděné vyzvednutí vozidla může dosahovat až tisíců korun. Vše přitom probíhá v mezích zákona, což poškozeným značně ztěžuje možnost obrany. Nejúčinnější obranou je v tomto případě důkladná prevence. Pečlivě čtěte podmínky parkování, i když se vám zdá, že jde o běžné veřejné parkoviště. Pokud si nejste jistí, že rozumíte všem pravidlům, zvažte, zda nezvolit jiné místo k zaparkování. Dostali jste fakturu za parkování? V některých případech se vyplatí konzultace s právníkem.

Máte podobnou zkušenost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články