Rádoby malicherný prohřešek může řidiče v některých případech stát i desetitisíce korun. Mnozí si přitom ani nevšimnou, že se porušení pravidel dopustili.
Řidičům hrozí pokuta za celou řadu přestupků. Velmi častým prohřeškem je třeba překročení maximální povolené rychlosti nebo nezapnuté bezpečnostní pásy, o čemž psaly Události247. Co ale takový vjezd do slepé ulice? Většina motoristů si nejspíš myslí, že za to jim pokuta nehrozí. To je sice pravda, existují ale situace, kde sankce přesto může přijít.
Pokuta za vjezd do slepé ulice v Česku nehrozí
Jak píše web Policie ČR, na rozdíl vjetí do zákazu vjezdu, za vjezd do slepé ulice pokuta motoristům v Česku nehrozí. Někteří řidiči ale tyto slepé cesty využívají třeba k tomu, aby se na jejich konci jen otočili. A to se jim v některých situacích nemusí vyplatit.
Konkrétně se vjezd do slepé ulice může prodražit řidičům, kteří tak učiní v ulici Franz-Eduard-Matras-Gasse, jež se nachází v rakouské Vídni. Jak uvádí server Autosalon, na neznalé řidiče zde číhá past. Ulice je totiž označena jako slepá, na jejím konci je pak parkoviště. Na něm ale platí zákaz otáčení.
Jedno otočení za 20 tisíc korun
Parkoviště má soukromého majitele, který od řidičů, kteří se na parkovišti otočí, vybírá tučné pokuty. Na pozemku má totiž umístěnou kameru, která provoz na parkovišti sleduje. Na zákaz otáčení zde přitom upozorňuje jen malá značka, kterou mohou zbloudilí řidiči snadno přehlédnout. A jak vysoká sankce tedy lidem hrozí? Pokuta činí 795 eur, což je v přepočtu na českou měnu téměř 20 tisíc korun. Pokud však pokutu lidé zaplatí do 5 dnů, sníží se jim na 495 eur, tedy asi 12 tisíc korun.
A co čeká ty, kteří se rozhodnou sankci majiteli pozemku nezaplatit? Podle webu Autosalon se mohou řidiči v takovýchto případech dostat až k soudu. V případě nezaplacení totiž může majitel parkoviště zahájit soudní řízení. A to může být ve výsledku ještě daleko dražší, než zmíněná pokuta.