Pokuta za překročení rychlosti o 1km/h: V Česku realita. Jednou projedete kolem tohoto radaru a už se vezete

Na řidiče jsou policisté přísní nejen v České republice, ale také v sousedních státech, kde rozdávají mastné pokuty.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na neukázněné řidiče se zaměřili například ve Vídni. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, fungují tam totiž nové laserové radary, které dávají pokuty už za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině. Sankce tak mohou dostat třeba i čeští řidiči, protože tamní úřady je rozesílají po celé Evropě. Zaplatit mohou až 120 tisíc korun. 

Bodový systém se mění

Na Událostech247 jsme informovali také o tom, že od příštího roku začne platit novela zákona o silničním provozu, která zjednodušuje bodový systém a naopak zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky. Řidiči, kteří si až doteď s dodržováním předpisů úplně hlavu nelámali, by tak měli začít jezdit opravdu opatrně, jinak se nedoplatí na pokutách. Nový bodový systém totiž jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Ty závažnější bude postihovat přísněji. 

Za překročení rychlosti o 3km/h vám šmahem přiletí pokuta 120 000 korun: Nových radarů na silnicích si ani nevšimnete

Stát se však může také to, že šofér dostane pokutu i v případě, že povolenou rychlost překročil o pouhý jeden kilometr v hodině. Přesně to se stalo řidiči v Kolíně. Jak informuje web Autosalon, muži přišla pokuta za to, že jel rychlostí 51 kilometrů v hodině v úseku, kde byla povolená padesátka. Stalo se to konci listopadu na jedné z hlavních silnic Kolína směrem do centra. I když je taková pokuta opravdu bizarní, podle úřadů i resortu dopravy je zcela oprávněná.

Pokuta 200 Kč

Ve výzvě, kterou řidič dostal, se píše, že byl změřen, jak v daném úseku jede rychlostí 54 kilometrů v hodině. Kvůli možným odchylkám v kalibraci měřícího zařízení se však vždy počítá s rezervou tří kilometrů v hodině. Proto se na řidiče má pohlížet tak, jakoby jel 51 kilometrů v hodině. I přesto teď musí zaplatit pokutu. I když jde jen o 200 korun, muže to samozřejmě rozčílilo, popisuje dále Autosalon.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Jakékoliv překročení rychlosti může řidiče na pokutách stát nemalé peníze

Redakce Autosalonu požádala o vyjádření také ministerstvo dopravy. „V obci je rychlost maximálně 50 km/h. Bezpochyby tedy daný řidič překročil nejvyšší dovolenou rychlost,“ uvedl mluvčí Filip Medelský s tím, že řidiči se už přece odečetly tři kilometry v hodině z výsledku měřícího zařízení, což je dostatečná tolerance. „No to je teda ale opravdu buzerace. Sice má zaplatit jen dvě stovky, ale je to nehoráznost,“ řekl pro Události247 pan Marek z Tišnova.

Je podle vás pokuta za výše zmíněný skutek adekvátní? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články