Za vyhozený odpad do popelnice se musí platit poplatek. Kdo ho včas nezaplatí, dostane pokutu 10 000 Kč

Kdo nebude třídit odpad a platit za jeho likvidaci, tomu hrozí pokuta. Týká se to Čechů, kteří vykonávají určitý druh práce.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že lidé musí platit své obci či městu pravidelný příspěvek na svoz odpadu, je známá věc. Již dříve pak Události247 psaly, že tento poplatek v poslední době v mnoha městech zdražoval. Konkrétně k vlně zdražení došlo loni v září, další růst částek za tuto službu lze očekávat v blízké době. Někteří lidé však za odpad musí platit rovnou dvakrát. A ne všichni o tom možná ví.

Třídit odpad musí i podnikatelé

Jak píše web iDnes, povinnost hradit poplatky za odpad se vztahují i na lidi, kteří podnikají z domova. A to, že už za odpad zaplatili coby jednotlivci, nestačí. Ne všichni o tom ale ví. Aktuálně neplnění této povinnosti řeší v Praze. Tamní úředníci obyvatelům rozeslali asi 12 500 upozornění týkající se povinnosti třídit podnikatelský odpad.

Je to tady: Stát z nás jde vyždímat obrovské sumy peněz. Nebylo by rovnou lepší, kdybychom jim dali rovnou všechny naše úspory?

Povinnost se však zdaleka netýká jen Prahy. Dodržovat toto nařízení musí všichni čeští podnikatelé a živnostníci, nezávisle na tom, kolik odpadu reálně člověk vyprodukuje. Jak píše web Podnikatel, podle zákona o odpadech musí podnikatelé zajistit svoz odpadu, který při své činnosti vytvářejí. Mohou tak učinit buď uzavřením smlouvy s příslušnou oprávněnou osobou, s obcí nebo třeba prodejem odpadu obchodníkovi s odpady. Rozhodně ale tento odpad nesmí házet do veřejných kontejnerů.

Například Praha nabízí možnost využít takzvané virtuální nádoby, díky kterým pak mohou lidé odpad do veřejných kontejnerů házet. Služba je určena pro ty, kteří produkují malé množství odpadu. Cena této nádoby se pak liší v závislosti na tom, zda člověk pracuje z domova nebo má malou kancelář, dodává web iDnes. Ti, kteří pracují z domova bez zaměstnanců, zaplatí celkem 775 korun ročně za nádoby na papír, plast i sklo. Následně částka s počtem zaměstnanců roste: do 5 pracovníků je to 3 881 korun ročně, do 10 zaměstnanců 15 527 korun ročně.

Za neplnění povinnosti hrozí pokuty

Jak upozorňuje server Podnikatel, konkrétně v Praze mohou pokuty, jež zde udělují městští úředníci, dosáhnout až 10 tisíc korun. A v případě opakovaného porušení může být sankce ještě vyšší. Jedinou možností, jak se placení poplatku či případné pokutě vyhnout, je prokázání, že člověk skutečně žádný odpad neprodukuje. Učinit tak může například čestným prohlášením.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Třídit podnikatelský odpad musí všichni podnikatelé, třeba i předkladatelé, účetní nebo programátoři

A že dostat tuto pokutu není nemožné dokazují čísla za loňský rok. Úřad městské části Praha 4 loni za tento prohřešek udělil pokuty 12 podnikatelům. Úředníci Prahy 8 loni pak udělili rovnou 20 pokut v celkové výši 61 500 korun, dodává web iDnes.

Věděli jste o povinnosti třídit podnikatelský odpad? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články