Zákaz topení dřevem může zní naprosto nesmyslně. Jak a proč by nám to vůbec někdo zakazoval? No, stát se to může.
Nedávno jsme vás informovali o poplatcích za topení dřevem a spousta z vás si myslela, že horší už to být nemůže. Kdo by tedy čekal, že jednoho dne přijde dokonce i zákaz topení dřevem. Pro mnohé je to stále samozřejmá a tradiční metoda vytápění. Proč by ho vůbec někdo zakazoval? No, důvodů je spousta. Přestože mnoho lidí považuje dřevo za ekologickou volbu, vědecké studie ukazují, že při jeho spalování vzniká množství prachových částic. Ty pak podle BBC významně znečišťují ovzduší a mohou mít negativní dopady na zdraví.
Zákaz topení dřevem
Spalování dřeva významně znečišťuje ovzduší. Některé státy se proto rozhodly přistoupit k zákazu topení dřevem. První ze států, který na tento zákaz přistoupil, byla Velká Británie. Ta zakázala instalaci nových kotlů a krbů na dřevo s výjimkou záložních zdrojů. Lidé jsou ale vyčůraní a samozřejmě se našlo spousta těch, kteří se rozhodli výjimku záložních zdrojů využít a zákaz tak obejít. Každopádně, provinilci, kteří zákaz porušili, odešli s pokutou.
V hrabství West Yorkshire totiž za porušení zákona uděluje pokutu ve výši 175 liber, což je v přepočtu přibližně 5 000 Kč. Pokutu dostal jeden z obyvatel a to kvůli nadměrnému množství kouře, na který si jeho sousedé často stěžovali. V Česku zatím podobný zákon nemáme, každopádně se zdá, že se k němu pomalu schyluje. Nasvědčuje tomu i zákaz používání určitých kotlů.
Zákaz některých kotlů
Češi se od 1. září letošního roku musí smířit s novým zákonem. Ten zakazuje použití určitých kotlů na tuhá paliva, mezi které samozřejmě patří i dřevo. O pokutě za použití starého kotle jsme již psali – ta se může vyšplhat až na 50 000 Kč. I když se zatím tento zákaz týká jen některých typů zařízení, dá se vnímat za první krok, který by v budoucnu mohl směřovat k přísnějším pravidlům a zákazům.
Evropská unie se v poslední době aktivně zaměřuje na emise spojené s vytápěním a je dost pravděpodobné, že pravidla a zákazy, které se budou brzy objevovat, budou stále přísnější. Již od roku 2027 budou na některé paliva uvaleny emisní povolenky. Ve výsledku to znamená, že se náklady na vytápění budou zvyšovat a Češi tak budou muset hledat levnější možnosti.