Zákaz vybraných pánví na vaření? EU má nápad, který se lidem ani za mák nelíbí

Evropská unie přichází s dalším nařízením, které může lidi zvednout ze židle. Za pár let by totiž mohl platit zákaz používání teflonových pánví.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zatímco některé regulace a nařízení EU lidé v běžném životě téměř nepocítí, jiné je zasáhnou skutečně výrazně. Události247 například psaly o tom, že od roku 2035 má být zakázán prodej nových aut vybavených spalovacím motorem. Lidé by však i nadále měli mít možnost používat starší auta se spalovacími motory nebo si je na trhu s ojetinami dál kupovat.

Budeme muset staré pánve vyhodit?

Nyní se však chystá další regulace. Vypadá to, že Evropská unie brzy zakáže výrobu některých pánví na vaření. Evropští politici aktuálně diskutují o regulaci až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných chemických látek, často označovaných jako PFAS, jak upozornil web Blesk. Mezi typické výrobky patří voděodolné oblečení a nepřilnavé povrchy kuchyňského nádobí známé jako Gore-Tex nebo Teflon.

Evropská unie nám zakáže pánve na vaření. Za nové si zaplatíme sami

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Teflonovým pánvím zřejmě brzy odzvoní

Výrobky z těchto materiálů má přitom v oblibě spousta lidí. Mají totiž velmi výhodné vlastnosti jako je odolnost vůči vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění, jak popisuje web Aktuálně. Představa, že by EU do budoucna zakázala výrobu dalších těchto výrobků, se tak pochopitelně mnohým nelíbí.

Z pánve přímo do jídla

Říkáte si, proč mají být třeba teflonové pánve zakázané? Chemikálie, které jim propůjčují jejich jedinečné vlastnosti, totiž nejsou bezpečné ke konzumaci. Z pánví se vylučují přímo do jídla. Americká federální Agentura pro ochranu životního prostřední varuje, že se dostávají do vody. Lidé jsou tak podle odborníků ohroženi vysokým cholesterolem, zhoršenou funkcí imunitního systému nebo dokonce rakovinou, jak píše Blesk.

Zákaz nákupních tašek v obchodech: Zákaznici zuří do běla. Vůbec netuší, jak si mají svůj nákup odnášet

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněné škodlivé látky se podle odborníků dostávají přímo do jídla

Studie z roku 2015 ukázala, že 97 procent vzorků lidské krve obsahuje kyselinu perfluorooktanovou (PFOA). Agentura pro ochranu životního prostředí ovšem ve své poslední zprávě říká, že jsou ještě nebezpečnější, než se myslelo. Je to proto, že se jejich mikroskopické částice uvolňují do pitné vody. Jen v USA byla PFOA nalezena v pitné vodě ve 33 státech, kterou využívá 16 milionů lidí. 

Jaké pánve doma používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články