Propouštění v poslední době nebere konce. Zjistěte, jaká firma tento záměr ohlásila tentokrát.
Sektor technologií prochází obdobím intenzivního snižování počtu zaměstnanců. Události247 například nedávno informovaly o masivním propouštění ve společnosti Spotify či Microsoft. A zdá se, že tento trend nebere konce. Jaký další známý zaměstnavatel se chystá vyhodit tisíce lidí? A proč k takto masivnímu propouštění dochází?
Propouštění oznamuje jeden zaměstnavatel za druhým
V posledních týdnech přichází oznámení o redukci stavů z mnoha celosvětově známých firem. Web Novinky například píše o propouštění, ke kterému již brzy dojde ve firmě PayPal. A bude to velké. Poté, co začátkem loňského roku společnost propustila 2 tisíce pracovníků nyní dostane výpověď dalších asi 2500 lidí.
Na dlažbě, tedy bez práce skončí i stovky zaměstnanců Googlu nebo Amazonu, jak dodává server iDnes. Konkrétně druhý zmíněný zaměstnavatel snižuje počty svých pracovníků na streamovací platformě Twitch. „V průběhu minulého roku jsme tak úspěšně snížili náklady a učinili i řadu dalších rozhodnutí, abychom byli efektivnější. Bohužel i přes toto naše úsilí se ukázalo, že počet zaměstnanců je stále významně větší, než by vzhledem k velikosti našeho podnikání mělo být,“ cituje web iDnes vyjádření generálního ředitel Twitche Dana Clancyho.
Co za masivním propouštěním stojí?
Podle všeho jsou tato rozhodnutí reakcí na rostoucí konkurenci a potřebu adaptace na aktuální ekonomické podmínky. Zároveň je propouštění také jedna z cest, jak uvolnit prostředky pro investice do nových technologií, například do umělé inteligence, uvádí web E15. Ruku v ruce s tím jde pak rovněž snaha ukázat investorům, že společnosti dbají na efektivní hospodaření a jsou připraveny přizpůsobit se změnám na trhu.
Nemalou roli však hraje také makroekonomický kontext. Jak píše web Český rozhlas, jedná se především o nepředvídatelnost globální situace a důsledky krizí jako byla pandemie covid-19 nebo konflikt na Ukrajině. Zatímco zaměstnanec tak propouštění nejspíš bude vnímat jako drsné opatření, zaměstnavatel se k němu uchyluje z pragmatických důvodů s cílem zachovat v dlouhodobém horizontu ekonomickou stabilitu a prosperitu.
Ať už jsou tedy důvody masivního propouštění jakékoliv, faktem je, že mnoho pracovníků po celém světe se bude muset začít pohlížet po novém zaměstnání. A podle všeho se na lepší časy neblýská ani v budoucnu. „Propouštění bude pokračovat a může se zhoršovat. Je to nakažlivé,“ cituje web E15 analytika společnosti Jefferies Brenta Thilla.