Česko nahradilo Rusko a stalo se členem Rady pro lidská práva OSN. Lipavský se chce zaměřit hlavně na podporu lidských práv a demokracie

Česko nahradilo volnou pozici po vyloučeném Rusku v Radě pro lidská práva OSN. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského se tím ČR vrací k odkazu Václava Havla.

i Zdroj fotografie: United Nations Photo / Flickr
                   

Podle Novinek Česká republika získala místo v Radě pro lidská práva v Organizaci spojených národů. Pro zvolení hlasovalo 157 států. Místo se uvolnilo začátkem dubna poté, co bylo Rusko vyloučeno kvůli invazi a útokům na Ukrajině, píší dále Novinky. Podle šéfa diplomacie tam patříme a Rusko ne, nechal se slyšet na sociálních sítích Lipavský.

Všechny státy byly pro

Podle Deníku Česko několik dní po vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva, ke kterému došlo 7. dubna, podalo kandidaturu pro nahrazení uvolněného místa v Radě. „Česko chce Rusko v radě nahradit, kandidaturu jsme právě podali. Podpora lidských práv je prioritou české vlády,“ citoval Deník české ministerstvo zahraničí.

Novinky uvádějí, že aktivně hlasujících států Valného shromáždění bylo 157. Dalších 23 států se zdrželo. Pro zvolení bylo potřeba alespoň 97 hlasů. Česká republika, jakožto jediný kandidát získala všech 157 hlasů, píší Novinky. Funkční období Česku začalo 10. května 2022 a končí 31. prosince 2023. Čtvrtečního mimořádného zasedání Rady se tak zúčastní i Česko, informují dále Novinky.

„Velmi dobrá zpráva, ze které mám radost. Svědčí to o dlouhodobě výborné práci na poli lidských práv a já věřím, že to bude i impuls pro současnou vládu, aby konečně obsadila pozici zmocněnce pro lidská práva. Ten tu zejména v současné situaci zoufale chybí,” citovaly Novinky komentář poslankyně ANO a bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Návrat k odkazu Václava Havla

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského je hlavní prioritou podpora lidských práv a demokracie. „Je to prioritou mojí, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Pirátské strany i naší vlády. V Radě se hned pustíme do práce. Již tento čtvrtek nás čeká zvláštní zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině,“ uvedl pro Události247. Vláda se tak vrací k odkazu Václava Havla. Do Rady pro lidská práva patříme, a naopak tam nepatří Rusko,“ citovaly Novinky doplnění ministra.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Jan Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), uvedl že ho zvolení země těší a s nadšením se podělil i na

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články