Drony by mohly pomoci vyhrát válku na Ukrajině. Rusko podle expertů zaostává hlavně v technice

Elitní ukrajinské jednotce bezpilotních letounů se od začátku války podařilo zneškodnit desítky prioritních cílů. Na ruské jednotky totiž útočí v noci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu využívají obě strany bezpilotní letouny. Účinnost Moskvou nasazených Orionů je neznámá. Bayraktary, které provozuje Kyjev, už několikrát na zveřejněných záběrech předvedly, co umí, píše Deník. Obě země však mají k dispozici jen velmi omezené množství bojových dronů, protože jejich pořízení je drahé, spekuluje Deník.

Situace se změnila

Ukrajinská armáda nedávno zveřejnila video, na kterém Bayraktar TB2 střílí po ruské raketové baterii na Hadím ostrově. Do té doby se mělo za to, že asi 24 dronů, které Ukrajina od Turecka koupila, bylo sestřeleno. Jak píše Deník, na sociálních sítích se totiž přestaly objevovat záběry eliminace ruských vojsk z nebe. Odborníci si mysleli, že Ankara si nechtěla ještě více znepřátelit Rusko, a proto Kyjevu nedodala další bezpilotní letouny.

Souboj o kontrolu nad strategicky důležitým ostrovem a další dny ale ukázaly, že se situace změnila, uvádí The Guardian. Potvrzují to poslední zveřejněná videa, na kterých TB2 ničí ruská výsadková plavidla a vrtulník, píše Deník. Na jednom záběru experti uviděli registrační číslo dronu, které zatím neznali. Odpovídalo navíc stejnému označení stroje, jaký byl viděn koncem března při testování v okolí výrobní haly v Turecku. To vše naznačuje další dodávku nové série do válkou zmítané země.

Drony likvidují tanky i velitelské vozy

Výhodu nočních útoků popsal pro Seznam Zprávy velitel jednotky Jaroslav Hončar, který působí na operační základně v Kyjevě. „Útočíme v noci, když Rusové spí. Když padne tma, ruské jednotky znehybní, protože mají strach z ukrajinského ostřelování. Během noci se tak schovávají ve vesnicích mezi domy a vyčkávají na ráno,“ citují Seznam Zprávy Hončara. Specializovaná jednotka ukrajinské armády – Aerorozvědka od začátku války tímto způsobem likviduje tanky, velitelské vozy i vozidla s elektronickým vybavením. Jejich práci přiblížil britský deník The Times.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený ruský tank u Kyjeva

V noci není možné naše drony vidět,“ vysvětluje pro The Times ukrajinský voják Aerorozvědky, který chtěl zůstat v anonymitě. „Vyhledáme to nejcennější nákladní auto v konvoji. Pak ho přesně zasáhneme s velmi malými vedlejšími škodami – dokonce i ve vesnicích je to možné,“ dodal voják pro Timesy. „Ukrajinci nemají těch dronů neomezené množství a Rusům se je v některých případech podařilo sestřelovat. Některé jejich cíle jsou i statické, a proto je pro ně večer nebo noc výhodnější,“ řekl pro Události247 analytik Pavel Havlíček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů