Putin vyhrožuje údajně nejsilnější zbraní světa státům, které Rusko ohrozí. Superraketa Sarmat má být součástí ruské výzbroje ještě tento rok

Rusko podle ministerstva obrany úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat. Nicméně Pentagon podle agentury Reuters označil zkoušku za rutinní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že tato unikátní zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kdo se pokoušejí ohrožovat Rusko. Píše o tom CNN Prima NEWS. Sarmat se řadí k nové generaci ruských strategických zbraní. Putin o jejich vývoji informoval dle CNN Prima NEWS už v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. Podle Pentagonu je zkouška ruské rakety rutinní a pro Spojené státy nepředstavuje žádnou hrozbu.

Sarmat má být superraketa pro konec světa

Putin uvedl, že mezikontinentální balistická raketa Sarmat se vyznačuje nejvyššími technickými parametry a je schopna překonat všechny prostředky moderní protiraketové obrany, píše server CNN Prima NEWS. „Je to velká a významná událost v rozvoji perspektivních zbraňových systémů ruské armády,“ cituje prezidenta agentura TASS. Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr pro Český rozhlas uvedl, že Rusové na Sarmatu pracují už delší dobu.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Ulice Mariupolu po ruské invazi

Armádní noviny už dříve označily raketu Sarmat, která je na kapalné palivo a je odpalovaná z podzemních sil, za „ruskou superraketu pro konec světa“. Podle bezpečnostního analytika Tomáše Pojara Rusko v posledních letech často ohlašovalo zavedení mnoha různých zbraní. „Realita však byla dosti jiná a mnohdy k sériové výrobě, a tedy skutečnému zavedení do výzbroje, došlo výrazně později, a to a v daleko menším měřítku,“ uvedl pro Události247.

Spousta informací je podle analytika nafouknutá

Nakolik jsou tato Putinova prohlášení skutečná, není jisté. „Z toho, co víme o stavu ruské armády v průběhu celé této války, tak je evidentní, že spousta těch věcí je hodně nafouknutá a to, co má Rusko k dispozici, zdaleka neodpovídá skutečnosti. Proto bych tomu přistupoval velmi opatrně a nemyslím si, že by to bylo něco, co by mohlo změnit situaci přímo na bojišti,“ uvedl pro Události247 analytik Michal Lebduška.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské rakety

Podle dřívějších vyjádření ruských představitelů by mohla být superraketa zařazena do výstroje ještě tento rok. Jeden raketový pluk se podle CNN Prima NEWS už připravuje na přezbrojení. Raketa má být schopna dopravit bojové hlavice, včetně těch jaderných, na jakékoliv místo na Zemi, a to jak přes severní, tak jižní pól, píše TASS. Rusko na Putinův rozkaz 24. února zahájilo útok na Ukrajinu a rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články