Lidé jsou na zdravotníky nepříjemní kvůli tomu, že jsou dlouhodobě frustrovaní z nařízení, míní psycholog Vymětal. Před čím dalším varoval?

Lidé jsou kvůli nepředvídatelným opatřením a dlouhodobé krizi pod nátlakem, který může vyústit v agresivní chování. Terčem se často stávají pomáhající profese.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vleklá pandemie působí na mnoho lidí negativním způsobem. Omezení a nejistota může u některých lidí způsobit dlouhodobou frustraci, jak upozorňuje Štěpán Vymětal, který je psychologem ministerstva vnitra a členem Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumat EFPA.

Projevů ocenění vůči zdravotníkům přibývá

V rozhovoru pro Fórum24 odborník připomněl, že reakcí na frustraci potřeb bývá právě agrese, která je aktuálně často viděna například vůči zdravotníkům. Lidé jsou pod tlakem kvůli obavám nejen o zdraví, ale také o zaměstnání nebo ekonomické důsledky. „Frustrováni bývají také na základě omezení sociálních kontaktů a kulturních a společenských aktivit. Situace trvá dlouho a frustrace u mnohých narůstá,“ řekl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotník v ochranném obleku

Pomáhající profese se tak mohou stát pro řadu lidí ventilem vybití. Zároveň ale psycholog Vymětal upozorňuje, že přibývá v poslední době také těch, kteří naopak opět zdravotníkům vyjadřují sympatie. „Těchto lidí bude určitě více, jen někdy nejsou tolik vidět,“ uvedl. Právě uznání může zdravotníkům pomáhat překonávat těžké chvíle. I oni jsou totiž často na pokraji svých sil.

Důležité je pěstovat odolnost

Obzvlášť ti, kteří jsou zatížení situací kolem covidu-19. Pokud jsou pak v situaci vyčerpání ještě vystavení agresivitě od pacientů, může to mít na ně velký dopad. „Může to být poslední kapkou a zvažovat mohou i změnu povolání. Je to pochopitelné, každý máme své limity,“ upozorňuje psycholog. Podle Vymětala ale vždy záleží na každém jedinci. „Někdo dlouhodobou krizi zvládá snáze, někdo s obtížemi,“ vychází ze zkušeností.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Frustrovaná žena

Svou roli hrají také rizikové faktory a aktuální starosti každého jedince. Odolnost podle psychologa ministerstva vnitra ale může každý posilovat. „A pokud posílíme svou psychickou a sociální odolnost a tělesné zdraví, posílíme tím i vlastní obranyschopnost vůči nemocem,“ uvedl Vymětal. V této souvislosti by lidem doporučil navštívit webovou stránku vzniklou pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví s názvem Opatruj se.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články