Antivaxeři se radikalizují a vzbuzují obavy. Jsou v hledáčku ministerstva vnitra

Ministerstvo pro bezpečnost a terorismus ve Velké Británii začalo sledovat jednání odmítačů očkování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Radikalizace některých antivaxerských skupin znepokojuje britskou vládu. Odpůrci očkování proti koronaviru se sdružují ve skupinách, které připomínají krajně pravicové americké milice. Podle serveru Vice se na setkáních skupiny Alpha Men Assemble, které má asi osm tisíc členů, lidé účastní zápasů v boxu, bojových umění a dalších fyzických aktivit. Na další akci si mají obléct „černé uniformy“. Podle deníku Daily Mail byli na nedávném školení aktivisté vyzváni, aby zasáhli očkovací centra, školy, radní a ředitele úřadů veřejného zdraví.

Válka proti očkování

Podle údajů britského vládního programu Prevent jsou podobné skupiny pro zemi jednou z nejrychleji rostoucích extrémistických výzev. Přesahují tradiční kategorie krajně pravicového a islamistického extremismu. S radikalizujícími se skupinami odpůrců covidového očkování mají problémy i v Itálii. Tam se spojily s krajně pravicovými gangy, aby plánovaly útok s výbušninami. Německá policie překazila spiknutí antivaxerů, které se mělo týkat vysoce postaveného politika, uvedl iDnes.

Skupina Alpha Men Assemble hodlá podle serveru spustit „válku“ proti vládě a jejím očkovacím plánům. „Děláme to pro naše děti a jejich budoucnost,“ stojí na pozvánce na setkání této skupiny. Očkování je přitom i ve Spojeném království v boji s pandemií hlavní zbraní. Antivaxerská skupina radí svým členům jak se chovat. Mají používat „spálené telefony“ a komunikovat offline na radiostanicích. Ke komunikaci skupina používá zašifrovanou komunikační síť Telegram, píše server.

Hnutí sledují úřady

Nedávno antivaxeři podali na britskou policii a na Mezinárodní trestní soud trestní oznámení, která obviňují kvůli očkování vládu z „genocidy“, uvedla televize BBC. Odmítači očkování demonstrují před školami, nemocnicemi, policejními stanicemi, očkovacími centry, ale také před domy politiků a celebrit, které podporují vakcinaci. Alpha Men Assemble podobně jako americké polovojenské skupiny chce do svých řad nalákat válečné veterány. Někteří z nich už se k hnutí připojili.

Podobná skupina Veterans 4 Freedom se zase na sociálních sítích domlouvala na útoku na očkovací centra. Prominentní antivaxer Piers Corbyn vyzval k zapálení kanceláří poslanců, kteří podporují očkovací kampaň. Stále častěji demonstrace proti očkování přerůstají v násilné potyčky. Jako hrozbu začala hnutí odmítačů očkování sledovat oddělení ministerstva pro bezpečnost a terorismus, stejně jako jednotky proti extremismu, uvedl server.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články