Babiš nezahálí, po postu premiéra vlády míří jinam. Sám ovšem tvrdí, že se nic neděje

Česko si bude za dva roky volit nového prezidenta. Mezi kandidáty je i dosavadní premiér Andrej Babiš, který už rozjel velkou kampaň na svou podporu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Praze na Andělu se ve středu objevil stánek, který nabízel k podpisu petici za kandidaturu Babiše na prezidenta ve volbách v roce 2023. Iniciativa tak reaguje na to, že nedávno připustil, že by se o post hlavy státu mohl ucházet. Autorem petice je Miloslav Ondra, který několik desítek takových stánků chystá i na dalších místech v republice. Informoval o tom server iDNES.

Petice je dostupná také přes internet

Ondra je také bezpečnostní analytik a petice je podle něj začátkem iniciativy, na jejímž konci by měla být Babišova kandidatura na Hrad: „Je to spontánní občanská iniciativa, líbilo by se mi, kdyby Babiš kandidoval,“ připustil v rozhovoru pro web iDNES.cz. Na stánek podle chodí hodně lidí, petici většinou podepisují spíše důchodci. „Za 2,5 hodiny máme asi 150 podpisů, což mě překvapilo,“ řekl s tím, že na stánku je k dostání také Babišova nejnovější kniha.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Ondra o sobě říká, že není členem žádné politické strany, ale věnuje filantropii.: „Je to takový první výstřel, i když se to zdá daleko, tak rok a půl je krátká doba a může se stát cokoliv, když přihlédneme třeba na současný stav prezidenta Zemana,“ doplnil a dodal, že při posledních prezidentských volbách pomáhal v kampani Jiřího Drahoše. Petici pro Babiše je možné podepisovat také na internetu.

Na hrad chce i Drahoš, nebo Němcová

Andrej Babiš čelil otázkám na prezidentskou kandidaturu v poslední době celkem často, ale opakovaně ji vylučoval. Teprve na konci listopadu prozradil podmínky, za kterých by se mohl o post hlavy státu ucházet: „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma.“ A právě tato slova byla podnětem pro Ondru, aby dal dohromady tým a začal sbírat podpisy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Miroslava Němcová

Podmínkou kandidatury na prezidenta jsou podpisy nejméně dvaceti poslanců nebo deseti senátorů, či aspoň 50 tisíc podpisů občanů. Babišovo hnutí ANO má 72 poslanců, takže by lehce získal potřebný počet podpisů členů dolní komory. On sám ale naznačil, že před kandidaturou chce nejprve mobilizovat své přívržence. Mezi dalšími osobnostmi, které by mohly bojovat o Hrad, je například generál Petr Pavel, neúspěšný kandidát z poslední volby Jiří Drahoš nebo senátorka Miroslava Němcová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články