Babiš si může oddechnout. Kalouskovi se za tvrzení, že rozkrádal ministerstvo obrany, omlouvat nemusí

Expremiérovi dal za pravdu Krajský soud v Praze, který zamítl Kalouskovo odvolání. Ten žaloval Babiše kvůli jeho výrokům na svou adresu v roce 2018 ve Sněmovně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Babiš o Kalouskovi řekl, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Výroky, které zazněly ve Sněmovně, podle soudního senátu ale nebyly vůbec způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv. Babiš tehdy na schůzi Sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

Kalousek by měl podle soudu umět snášet kritiku

Poslanec Kalousek předtím Babišovi vytkl, že se „bojí lidí s jinými názory, kňourá, fňuká, křivě přísahá na zdraví svých dětí, podvádí a kňučí“. Píší o tom Novinky. Vyhrocenou diskusi navíc přenášela televize. Kalouskově žalobě už jednou Okresní soud Praha-západ vyhověl. Tehdejšímu premiérovi nařídil, aby se za svá slova omluvil. Rozhodnutí ale v únoru 2021 odvolací soud zrušil a vrátil případ k dalšímu projednání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Miroslav Kalousek

Okresní soud loni v létě, vázán právním názorem nadřazeného krajského soudu, žalobu zamítl. „S ohledem na závazný právní názor musí soud konstatovat, že se žalovaný dopustil výroků na půdě parlamentu, která zaručuje maximální možnou míru svobody projevu,“ uvedla loni soudkyně Simona Kačerová a doplnila, že se snažila Babiše přimět k omluvě, ale bohužel neúspěšně. Kalousek navíc Babiše také častuje expresivními výroky, čím ho do určité míry vyprovokoval.

Soud se shodl na tom, že žaloba měla směřovat na stát

Babiš v reakci na rozhodnutí soudu pro České noviny uvedl: „Soud tuto věc řešil již poněkolikáté a já jsem rád, že potvrdil, že žaloba nebyla důvodná a moje výroky nebyly protiprávní. Zazněly navíc jako reakce na urážky od pana Kalouska.“ Doplnil také, že doufá, že tím celá kauza končí a Kalousek už dál nebude zbytečně zatěžovat české soudy. Ani jeden z aktérů sporu se ale soudního jednání nezúčastnil. Kalouskův právník Stanislav Balík po vyhlášení rozsudku řekl, že podá dovolání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudní místnost

Kalousek se nechal slyšet, že pro něj výsledek není žádným překvapením: „V každém případě jsme s tím počítali, u paní doktorky Lojkáskové Andrej Babiš vždycky uspěl. Každopádně se obrátíme na Nejvyšší soud,“ řekl s tím, že Lojkáskové soudní senát dříve zrušil původní rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, které Babišovi naopak nařizovalo, aby se omluvil. Odvolací senát se shodl s okresním soudem na tom, že žaloba správně měla směřovat na stát, nikoliv na Babiše. Výroky pronesl jako předseda vlády, ne jako soukromá osoba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články