Babiš zkritizoval plán nové vlády na boj s covidem: Je to to samé, co už dávno děláme. Co dalšího se premiérovi v demisi nelíbí?

Vznikající vláda představila svou vizi pro boj s covidem. Ostře se do ní však obul premiér v demisi Andrej Babiš s tím, že jen kopíruje to, co už je dávno zavedeno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie covidu v Česku dál nabírá na síle a přibývají rekordní počty nových případů. Ve středu laboratoře odhalily 18 004 nakažených. V nemocnicích je aktuálně 5886 lidí, počet pacientů v těžkém stavu je téměř 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců. Některá zdravotnická zařízení musí pacienty převážet jinam, protože už velký nápor nezvládají. Informoval o tom web CNN Prima News.

Od pátku by se mohly omezit kontakty

Vláda v demisi proto projedná další zpřísnění protiepidemických opatření už ve čtvrtek, nikoli v pátek, jak bylo naplánováno původně. Mělo by jít hlavně o omezení kontaktů, úplná uzávěra země se podle premiéra Andreje Babiše nechystá. Poté, co nastupující vláda představila svůj plán na další boj s covidem, dosluhující premiér řekl, že se jedná pouze o deklarace, které jsou o ničem a vláda ANO a ČSSD je už dávno dělá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lockdown

Jsou to jenom deklarace o ničem. Vyhráli volby, tak proč pokračují ve slibech, které jsou nesmyslné?“ rozčílil se a připomněl: „To jediné, jak můžeme překonat pandemii, je, že se naočkujeme, z pandemie se nelze protestovat.“ Pětikoalice totiž oznámila, že chce mimo jiné opět zavést jako platný průkaz bezinfekčnosti PCR testy. Do restaurací nebo služeb se teď dostanou pouze s očkovaní nebo lidé s dokladem o prodělání nemoci.

Budoucí vláda podle Babiše opět sníží zájem o očkování

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek také řekl, že je proti povinnému očkování. To byla další věc, která premiéra v demisi rozpálila do běla: „Vystoupí a mluví o tom, co už my děláme. Oni chtějí znovu systém O-T-N, my ho zrušili. Díky tomu vznikl obrovský zájem o očkování. Nedávno jsme očkovali 52 tisíc lidí denně. Oni to zruší a je to v přímém rozporu s tím, co propagují jejich experti. Je to v rozporu s tím, co dělá Rakousko a Německo. Je obrovský rozdíl o tom mluvit a být reálně v exekutivě.“

V USA začíná očkování proti covid-19 iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování proti covidu-19

Babiš připomněl, že jeho vláda děláme opatření s jediným cílem: zabránit zahlcení nemocnic a dalším úmrtím na covid. Citoval také z plánu budoucí vlády: „Hlavním indikátorem pandemie má být obsazenost nemocnic, no to už dávno platí. Očkování jako základní nástroj pandemie, to už dávno děláme. Nezavírat školy, s tím souhlasíme.“ Podle pětikoalice jsou nejdůležitějšími opatřeními uznávání protilátek a PCR testů s platností tři dny. Zásadní je také dodržovat systém 4R – tedy rozestupy, roušky, ruce a rozum.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články