Bez očkování do práce nelez. Banky začínají zaměstnancům podmiňovat vstup do práce

Citigroup je další velkou společností, která zvolila politiku „žádná injekce, žádná práce“. Na Wall Street byla ale první.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citigroup oznámila nutnost očkování pro své zaměstnance už v říjnu. Banka byla na Wall Street první, která se k takovému striktnímu kroku odhodlala. Už před Citigroup ale povinnost zaměstnanců nechat se naočkovat oznámil technologický gigant Google i aerolinky United Airlines. V opačném případě nesmí v těchto společnostech lidé dále pracovat.

Většina zaměstnanců se naočkovat nechala

Jak informuje server Echo24, zaměstnanci Citigroup mají k naočkování čas do 14. ledna. Po tomto termínu budou posláni na neplacenou dovolenou, pracovní poměr pak s nimi bude ukončen v závěru měsíce. Takových případů ale zřejmě bude velmi málo, protože Citigroup informovala, že vakcínu už si nechalo aplikovat více než 90 procent zaměstnanců. A další údajně rychle přibývají.

iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování v USA

Celý finanční průmysl se dlouhodobě snaží o návrat k běžnému provozu. Banky ale naráží na potíže s bezpečností, a tak hledají způsoby, jak zaměstnance vrátit do kanceláří bez větších problémů. Obzvlášť v aktuální situaci, kdy se světem šíří vysoce nakažlivá varianta omikron. Na novou variantu covidu-19 reaguje i Česko. Od 17. ledna se budou muset všichni zaměstnanci povinně testovat.

Bude v Česku povinné očkování?

Od 1. března pak má začít platit vyhláška, která zavede povinné očkování proti covidu-19, a to pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Jedná se například o hasiče, policisty, strážníky, pracovníky v sociálních službách nebo zdravotníky. Někteří s tím ale nesouhlasí, vládu vyzývají ke zrušení vyhlášky. V opačném případě svou práci hodlají opustit. Jak informuje server iDnes, zrušit část vyhlášky, vydanou bývalou vládou Andreje Babiše (ANO), vyzývají také někteří senátoři.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Podle Jiřího Růžičky (TOP 09), místopředsedy Senátu, povinné očkování ještě více rozděluje společnost. Smysl v ní nevidí ani senátorka Alena Dernerová (STAN), podle které už bylo prokázáno, že vakcinace nevede ke kolektivní imunitě. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ještě před svým nástupem do funkce sliboval, že bude požadovat, aby z vyhlášky zmizela povinnost očkování pro lidi nad 60 let. Změny chce ale navrhnout až v první polovině února.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články