Během milostivého léta se nově mohou oddlužit také klienti VZP. Pomoci to může statisícům lidí

Lidem, kteří mají dluhy, svitla naděje, že by mohli opět začít s čistým štítem. Nově se teď mohou oddlužit i ti, kteří neplatili zdravotní pojištění.

i Zdroj fotografie: Martin Kovalčík / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na konci října odstartovala akce Milostivé léto. Tisíce lidí se díky tomu mohou zbavit exekucí vůči státu, obci, kraji nebo jimi vlastněným podnikům. Stačí, když zaplatí jistinu a poplatek exekutorovi. Nejčastěji se jedná o dluhy na zdravotním pojištění, za koncesionářské poplatky, za jízdy načerno dopravním podnikům nebo například za obecní nájem. Informaci zprostředkoval server Aktuálně.

Možnost oddlužení nabízí i největší zdravotní pojišťovna

Zbavit se dluhů nově mohou také dlužníci Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pokud do 28. ledna splatí původní dlužnou částku a uhradí 908 korun exekutorovi, penále jim bude odpuštěno a dluhu se zbaví. Největší zdravotní pojišťovna byla terčem kritiky kvůli tomu, že by se u ní v tříměsíční oddlužovací akci mělo dál penále vymáhat. Aktuálně VZP eviduje 231 tisíc dlužníků. Původní dlužná částka činí 13 miliard korun, penále pak dalších 16 miliard.

iZdroj fotografie: Tomáš Adamec / Creative Commons / CC BY-SA
VZP

Milostivé léto je jednorázová tříměsíční oddlužovací akce. Jednou z podmínek je, že zadlužení nesmějí být v insolvenci. Další pak to, že dluh už je v exekuci. Pokud v ní ještě není nebo lidé prošli procesem oddlužení, není možné milostivé léto uplatnit. Akce se nevztahuje na správní nebo daňové exekuce. Upravuje ji novela exekučního řádu, kterou prosadili v létě poslanci.

Milostivé léto se institucím vyplatí

VZP nejdříve oznámila, že podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je penále pro zdravotní pojišťovny součást jistiny. O výkladu se vyjednávalo. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek k tomu uvedl: „Pozice ministerstva spravedlnosti je podle mého názoru dostatečně silná na to, aby VZP rozhodla a informovala svoje partnery, exekutory o skutečnosti, že VZP vnímá pro účely milostivého léta penále za příslušenství, tudíž náš klient má šanci splatit základní dluh a administrativní poplatek exekutorovi, a tím se zbavit svého dluhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Poslanci vyzvali exekutory, aby podle tohoto stanoviska postupovali. Díky milostivému létu podle nich mají zadlužení lidé šanci na životní, sociální a ekonomický restart. Podle Kabátka bude mít tato akce přínos také pro pojišťovnu: „Získáme z dlužných částek více, než kdybychom zůstali u původního stavu,“ uvedl podle iRozhlasu s tím, že kdyby jistinu zaplatilo pouhých pět procent dlužníků, mohla by pojišťovna získat stovky milionů korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články