Přibývá lékařů, kteří odmítají ošetřit neočkované pacienty. V některých případech šlo dokonce o děti

V poslední době roste počet případů, kdy je lidem odepřeno lékařské vyšetření z důvodu, že nejsou naočkováni proti covidu-19. Týká se to i dětských pacientů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přibývá nejen lékařů, kteří požadují pro přijetí pacienta v ordinaci potvrzení o očkování, ale i těch, kteří požadují alespoň jiný doklad potvrzující bezinfekčnosti. To stále ve větší míře vyžadují nejen praktičtí lékaři, ale také zubaři nebo psychiatři. Dokud se pacient neprokáže negativním PCR testem, dopředu avizují, že ho nepřijmou. Jak informuje server CNN Prima News ceduli, že lékař nevyšetří neočkované pacienty mají také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v Centru preventivní kardiologie.

Neočkovanému místo vrtání rovnou trhání

Lidé ve velkém zažívají také zkušenost, že je odepřeno vyšetření nejen jim, ale také jejich dětem. Podobný nepříjemný zážitek čekal i na paní Lucii Procházkovou, která se dostavila se synem k děčínské lékařce provozující ORL ambulanci. Do ordinace byl syn vpuštěn bez doprovodu matky. I přesto se mu lékařka podívala jen krku a odmítla udělat stěry. Důvodem byla skutečnost, že nikdo z rodiny paní Procházkové není naočkovaný. To lékařka později popřela.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rentgen

Přiznala, že neočkované dospělé neošetřuje, ale děti ano. „Když je matka neočkovaná, samozřejmě se chráním, protože mně je 70 let,“ hájí se lékařka. Další případ se týká zubaře, který neočkovanému odmítl vrtat zub a rovnou ho proto vytrhl. „Takže pán přišel o zub takhle,“ popsala Petra Langová, která vede neziskovou organizaci zastupující lidi v nesnázích. Aktuálně má registrované tři stížnosti podobného charakteru, ale takových případů jsou podle ní desítky.

Ošetření pacienta je povinnost

To přiznává i ombudsman Stanislav Křeček, kterého kontaktovalo 12 lidí se stížností na lékaře, kteří odmítli vyšetřit pacienty bez potvrzení o bezinfekčnosti. Podle ombudsmana to ale takhle jeho úřad nemůže nijak vyřešit.Mohli bychom tu záležitost prošetřovat tehdy, pokud by se lidé obrátili na zřizovatele na krajský úřad,“ dává radu Křeček. Každému lékaři vzniká ze zákona povinnost přijmout pacienta v akutním i neakutním stavu.

iZdroj fotografie: Veřejný ochránce práv
Stanislav Křeček

V případě, že lékař ošetření odmítne, musí k tomu podat písemnou zprávu s odůvodněním. Jak informuje server Aktuálně mezi lékaři je ale také nezanedbatelný počet těch, kteří odmítají povinné očkování. Pod internetovou petici proti tomuto záměru vlády se aktuálně podepsalo více než 1700 lékařů. Řada z nich ale upozorňuje, že nevystupuje proti vakcíně jako takové, ale proti tlaku na to, aby byla zavedena jako povinnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články