Odborníci mají jasno! Ví, jestli je očkování bezpečné i pro bezpříznakově nakažené

V Česku už začala dominovat varianta omikron, při které často lidé nemají žádné příznaky. Může tak dojít k tomu, že si nechá aplikovat vakcínu i nakažená osoba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová varianta covidu-19 je velmi nakažlivá a někteří odborníci tak předpovídají, že se jí nakazí téměř každý. Přestože způsobuje omikron mírnější průběh než předchozí varianty, výraznější ochranu před většími zdravotními problémy poskytuje, podle dosavadních dat, hlavně posilující dávka vakcíny.

Před očkováním raději test

Údaje z Jihoafrické republiky a Velké Británie ukazují, že lidé se dvěma dávkami vakcíny jsou před hospitalizací chráněni až ze 70 procent. V odstupu několika měsíců po očkování ale tato ochrana klesá. Až na 90 procent je možné zvýšit ochranu před hospitalizací díky třetí dávce vakcíny. Variantou omikron se totiž mohou nakazit jak očkovaní, tak lidé po prodělání nemoci. Zároveň ale nemusí vůbec poznat, že jsou nakažení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Antigenní testování

Podle většiny expertů se ale lidé nemusí obávat, že se nechají naočkovat zrovna v době, kdy prochází nemocí bezpříznakově. Nemělo by jim ani v takovém případě hrozit žádné nebezpečí v podobě silné reakce po očkování. Přesto experti doporučují se raději před aplikací vakcíny nechat otestovat. „Je lepší, když to tělo při očkování není pod virovou zátěží, ať už jakoukoliv,“ vysvětlil pro server TN evoluční virolog Jiří Černý. Zároveň ale dodal, že se zatím neobjevila žádná studie, která by naznačovala možné zhoršení při případné bezpříznakové nákaze.

Posilující dávku mají 3 miliony Čechů

K podobnému závěru jako Černý došel také virolog Václav Hořejší. I podle něj nehrozí žádné nebezpečí, pokud je naočkována osoba, která prochází onemocněním covid-19 bez příznaků. Zároveň je ale nutné brát v potaz, že i bezpříznakový jedinec může virus stále přenášet. Z toho důvodu je vhodné být bez jakéhokoliv virového onemocnění při kontaktu se zdravotnickým personálem při aplikaci vakcíny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

V případě pochybností o možné nákaze je tak doporučováno s očkováním vyčkat, podstoupit test nebo se poradit s očkujícím zdravotníkem nebo lékařem. Podle pátečních dat ministerstva zdravotnictví je v Česku naočkováno zhruba 6,7 milionu obyvatel, třetí dávku vakcíny proti covidu-19 dostaly více než 3 miliony lidí. V nejmladší věkové skupině pět až jedenáct let bylo zatím naočkováno 43 tisíc dětí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články