Biochemik Konvalinka: Přeočkovávat by se mělo už po čtyřech měsících. Vyjádřil se i ke karanténám

I když počty nových případů covidu v Česku dál klesají, dosavadní variantu delta začal vytlačovat vysoce nakažlivý omikron. Expert nastínil, co je potřeba udělat.

i Zdroj fotografie: s vědomím Jana Konvalinky / Facebook
                   

V neděli v Česku přibylo 1919 případů covidu, to je zhruba o 100 méně než před týdnem. V nemocnicích je s covidem 2640 pacientů, z toho 536 je v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles proti předchozímu dni. Začíná ale převládat varianta omikron, která je podle expertů až 3x nakažlivější než delta. Například Spojené státy teď evidují až 400 tisíc nově nakažených denně.

Nakažlivý omikron se nevyhne nikomu

I přes klesající počty nakažených covidem v Česku začíná převládat mutace omikron. Podle odborníků má potenciál zasáhnout velkou část populace. „Můžeme být ale opatrně optimističtí, hospitalizace sice rostou, ale nikoliv dramaticky. Takže šance, že nám tady rychle proletí vlna epidemie, ale nebude mít dramatické následky, je velmi slušná. Tak osmdesátiprocentní,“ uvedl pro Český rozhlas Plus biochemik Jan Konvalinka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Je také přesvědčen, že vysoce nakažlivá varianta nezpůsobí vážnější problémy. Česká republika se podle něj liší od Velké Británie i Jihoafrické republiky, kde podle aktuálních údajů způsobuje omikron mnohem mírnější průběh covidu než předchozí varianty. „Nemáme takovou proočkovanost jako Británie a máme mnohem starší populaci než Jihoafrická republika. Koneckonců i delta u nás proběhla mnohem hůř než v Británii. Čili máme důvody k obavám,“ dodal Konvalinka.

Zkrátit karantény i interval mezi očkováním

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je možné, že lidí, kteří s nějakou pravděpodobností mohou být nakažení omikronem, je hodně přes milion. Konvalinka je přesvědčen, že je také nutné, aby se zkrátily karantény:„Podle platných pravidel by i lidé s lehkými nebo žádnými příznaky museli do karantény, a to by znamenalo, že by se země automaticky zastavila. Bez ohledu na to, jestli budeme mít plné nemocnice, nebo ne,“ řekl Konvalikna pro Český rozhlas Plus.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcinace

Podle Konvalinky je také potřeba, aby se zkrátil interval přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covid-19, doporučuje odstup mezi dávkami čtyři měsíce. Nevěří však, že by se v budoucnu muselo přejít na koloběh čtyř vakcín ročně. „Jsem pořád optimista, jsem medicinální chemik, vidím předběžné výsledky a vím o dalších potenciálních zajímavých virostatikách, které jsou těsně před klinickými zkouškami nebo už v jejich průběhu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články