Bolest kloubů, nepravidelná menstruace nebo vyrážka. Na problémy po očkování si stěžuje stále více lidí

V Česku má dokončené očkování proti koronaviru téměř 6,7 milionu lidí. Drtivá většina měla obvyklé potíže jako je bolest v místě vpichu a horečku, které rychle zmizí.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V boji s pandemií covidu-19 svět vsadil na vakcinaci. V Česku má podle údajů ministerstva zdravotnictví ukončené očkování téměř 63 procent populace. Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje od začátku vakcinace celkem 148 podezřelých úmrtí ve spojitosti s očkováním proti koronaviru. Na nežádoucí účinky po podání vakcíny si stěžovalo už přes 10 700 lidí. Většina do několika dnů přejde, ale někteří lidé jimi trpí dlouhodobě.

Jde o výjimečné případy

„Toto číslo se nedá považovat za nikterak alarmující. Co se týče nejpočetnější kategorie reakcí, jsou to ty, které jsou očekávané. Jsou mírného nebo středního charakteru. Je to třeba nějaká zvýšená teplota,“ cituje ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou CNN Prima News. Podle zdravotnických expertů mezi dlouhodobé nežádoucí účinky patří problémy s klouby, ztráta imunity nebo nepravidelný menstruační cyklus. Jde však o výjimečné případy.

iZdroj fotografie: Istockphoto
Vakcína proti covidu

Po několika dnech po očkování vakcínou od firmy Johnson & Johnson skončil v nemocnici osmadvacetiletý František. „Na chirurgii mi řekli, že mám zánět ledvin, potom mě poslali do nemocnice. Tam mi řekli, že to vypadá na alergickou reakci na vakcínu. Dvacet dní jsem byl pak v nemocnici. Doteď beru antibiotika a mám zasažené jak ledviny, tak střeva,“ řekl televizi František.

Když se objeví, kontaktujte lékaře

Dlouhodobější nežádoucí účinky se po očkování objevily asi u 30 pacientů praktického lékaře Josefa Dvořáka. „Mají potíže s imunitou i častější teploty, bolesti kloubů a únavu. Mám tu třeba mladého pacienta, u něhož se okamžitě po očkování vyvinula výrazná artritida. V současné době má neschopenku,“ řekl serveru.  Podle hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv nahlásilo kožní problémy 1166 lidí, potíže se svaly a klouby 2847 nebo třeba gynekologické problémy 508 žen.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

„Už po první dávce vakcíny od firmy Pfizer jsem měla problémy s menstruačním cyklem. Měla jsem zpoždění několik dní a silné bolesti v podbřišku, po druhé dávce to bylo úplně to samé,“ řekla devětadvacetiletá Nicol z Plzně. „Informace mám spíš od maminek dětí, které sem chodí. Ty mi řekly, že měly krvácení mezi cyklem nebo delší menstruační krvácení,“ cituje server dětskou lékařku Annu Urbanovou. Lidé, kteří mají nežádoucí příznaky po očkování, by se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv měli obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články