Britští vědci varují: Omikron se chová jako nachlazení, raději si zajděte na test

U varianty omikron se znovu vyskytuje téměř zapomenutý symptom. Vědci také varují, že se omikron chová podobně jako nachlazení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nakažení variantou omikron hlásí jiné příznaky než ti, co byli nakaženi mutací delta. Podle vědců se vrátil jeden příznak, který byl často hlášený začátkem pandemie. Zjistili také, jaký symptom se po nakažení projeví jako první. Většinou je to prý chraplavý hlas.

Zamlžení mysli

Symptomy mutace omikron jsou celkově podobné těm u rýmy. Nakažení mají často plný nos, bolí je hlava a jsou unavení. S mutací je také spojené noční pocení, kýchání, ucpaný nos a ztráta chuti k jídlu. Jeden příznak, který u delty lidé nepociťovali se však vrátil. Jedná se o takzvané zamlžení mysli. To znamená zpomalení mentálních procesů, potíže s vybavením si jmen a cizích slov, zkreslené vnímání, problémy se soustředěním, pozorností, zapomnětlivost a chaotické jednání. Uvedl server TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Takzvané zamlžení mysli, hlásili lidé už v říjnu 2020. Během minulého roku se symptom již tolik nevyskytoval. Nyní se však údajně objevuje poměrně často. Naopak charakteristický příznak koronaviru – ztrátu chuti a čichu hlásí okolo 50 procent nakažených. Většinou se nevyskytuje ani horečka a kašel. „Vidíme celkem mírnou chorobu a skoro každý se za pět dnů vyléčil,“ sdělil epidemiolog Tim Spector.

Varování z Velké Británie

Studijní tým Zoe Covid z Anglie sleduje pandemii pomocí zpětné vazby od široké veřejnosti a odhaduje, že polovina lidí s příznaky podobnými nachlazení skutečné má covid-19. Pokud vás bolí v krku, teče vám z nosu a bolí hlava, je velká šance, že to bude covid, varuje vědecký tým v čele s epidemiologem Timem Spectorem.

Vědci popisují „explozi“ případů covidu za poslední týden způsobenou mutací omikron. Denně se prý nakazí zhruba 144 tisíc lidí. Pro většinu se jedná o mírné či dokonce bezpříznakové onemocnění. Pro některé, zejména neočkované, však může znamenat velmi vážné onemocnění. „Pokud máte příznaky podobné nachlazení, udělejte si test na covid,“ cituje BBC vedoucího vědce Tima Spectora.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.