Ženy budou nově moci mít příjmení v mužském tvaru. Jaké další změny přichází s rokem 2022?

Změny v odškodnění, jízdy na silnicích i přechylovaní příjmení. Změny se dotknou i pokut za použitou pyrotechniku na fotbale, ty budou stotisícové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zažádat o oficiální uvádění příjemní bez -ová do této doby mohly jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, které se provdaly za cizince. Možnost nepřechylovat své příjmení mohly využít také české občanky, které mají jinou národnost než českou. Rok 2022 to ale mění. Nově tak mají tuto možnost všechny ženy bez jakýchkoliv dalších podmínek. Kterákoliv Češka si tak může zažádat o užívání příjmení v mužském tvaru.

Odškodnění po výbuchu ve Vrběticích

Od 1. ledna se mění také některé další zákony. Jedna ze změn umožní lidem žádat o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Server iDnes informuje, že se to bude týkat obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín, Vlachovice a jejich obyvatel. Zažádat si mohou ti, které ovlivnilo několik měsíců trvající působení složek integrovaného záchranného systému po výbuchu muničního skladu. Jednorázová kompenzace má zmírnit útrapy obyvatel a také škody způsobené na obecním majetku.

iVýbuch ve Vrběticích

Žádost musí odsouhlasit ministerstvo vnitra. Pro jednotlivce je připraveno celkem 300 milionů korun a pro obce 350 milionů. Ale pozor, zažádat bude možné jen do 30. června tohoto roku. Rok 2022 přinese také novinky v dopravě. Novela zákona o Policii ČR zavede oprávnění zamezit provozu bezpilotního prostředku nebo zvýšení ochrany exponovaných osob. Policisté budou moci také nově vymáhat neuhrazené pokuty za dopravní přestupky.

Předjíždění cyklistů s větším odstupem

V praxi tak bude moci policista, celník nebo strážník, v případě odmítnutí uhrazení pokuty, zabránit vozidlu v další jízdě, případně zadržet státní poznávací značku. Jak informuje ministerstvo dopravy změny čekají také bodový systém. Dva body nově dostanou řidiči za neoprávněné stání na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cyklista

Řidiče také čeká změna při předjíždění cyklistů. Od 1. ledna je nutné dodržet bezpečný boční odstup, což znamená nejméně 1,5 metru. Tam, kde se můžete jet maximálně 30 km/h platí odstup minimálně jeden metr. A změnu zaznamenají také pobočky CzechPOINT, kterých bude více. Zařadí se mezi ně také Agrární komora ČR. V jejich okresních sídlech tak bude také možné žádat o ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články