Chcípl PES chystá protesty a pochod na Hrad. Spustili i petici proti konkrétnímu členovi vlády. O koho přesně jde?

Jednu z největších demonstrací iniciativa naplánovala na 12. prosince. Odstartuje na Václavském náměstí. Pak se pochod vydá k sídlu vlády a na Pražský hrad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sérii protestů proti koronavirovým opatřením připravuje iniciativa Chcípl PES. Většina jich bude v hlavním městě. Tam se chystají představitelé iniciativy rozlévat rybí polévku. Organizují také vánoční trhy v Jincích, které vláda zakázala. Iniciativa spustila petici proti povinnému očkování a také petici, aby se šéf Starostů Vít Rakušan nestal ministrem vnitra v nové vládě pětikoalice.

Série končí na Silvestra

Pod peticí, kterou iniciativa organizuje proti povinnému očkování, je kolem 36 tisíc podpisů. „Nejsme proti očkování, ale proti povinnému očkování,“ cituje místopředsedu iniciativy Jiřího Janečka iDnes. Další petice je proti angažmá Rakušana ve vládě. Iniciativa nesouhlasí s jeho výroky o tom, že by se protiepidemická opatření měla přísněji vymáhat a měly by padat proti těm, kdo je poruší, pokuty. Budoucí vládě Chcípl PES nevěří, že bude lépe přistupovat k živnostníkům a podnikatelům.

Iniciativa naplánovala jednu z největších demonstrací na 12. prosince. Odstartuje na Václavském náměstí, odkud se protestující vydají k sídlu vlády a na Pražský hrad. „Máme jedinečnou šanci ukázat této vládě i té budoucí, že naše svoboda je největší hodnota,“ prohlásil předseda iniciativy Jakub Olbert. V ten samý den bude demonstrace také na Palackého náměstí od 12:00. Série akcí začíná 8. prosince v Ostravě.

V letáku nejsou hoaxy

Olbert řekl, že začne distribuce letáků týkajících se epidemie, obsazenosti nemocnic a budou na nich uvedena nařízení vlády, která porušují Ústavu. „Dnes začínáme letákem svobody, který se bude distribuovat po celé republice. Má za úkol seznámit občany se základními informacemi o covidu. Nejsou tam uvedeny žádné hoaxy, ale veřejné a běžně dohledatelné informace,“ prohlásil Olbert ve videu, které Chcípl PES zveřejnil na sociálních sítích.

Jakub Olbert a Jiří JanečekZveřejnil(a) Otevřeme Česko – Chcípl PES dne Pondělí 6. prosince 2021

Na Staroměstském náměstí budou zástupci iniciativy 20. prosince rozlévat rybí polévku. „Předpokládáme, že primátor stáhne kalhoty a řekne, že se tam šíří covid, tak my jej zastoupíme,“ řekl Olbert. Závěrečnou demonstraci pod názvem Svobodný silvestr plánují zástupci iniciativy na poslední den v roce, tedy 31. prosince na Staroměstské náměstí od 18:00. Iniciativa spustila také informační call centrum, kde odpovídá na dotazy ohledně covidu-19 a právních dopadů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články