Chlíbek: Podzimní vlna covidu už by se mohla podobat chřipce. Blýská se na lepší časy?

Už je to dva roky, co se objevily první zprávy o vysoce nakažlivé nemoci, která přišla z Číny a nakazily se jí miliony lidí. Experti už ale vidí světlo na konci tunelu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Romana Chlíbka / Facebook
                   

Experti se shodují na tom, že covidu už se nikdy úplně nezbavíme. Roman Chlíbek, který je předsedou Národního institutu pro zvládání pandemie nicméně věří, že už na podzim by se mohl podobat chřipce. Podle něj bude omikron takovým přechodem mezi pandemií a běžnou nemocností. Nejprve se ale potřeba vypořádat se s omikronem.

Nově nakažených skokově přibylo

Nových případů covidu v pondělí skokově přibylo. Jak píše iDnes, testy jich odhalily 20 270, což je zhruba o 13 000 více než před týdnem a zároveň nejvíc od začátku loňského prosince. Výrazně se také zvýšila sedmidenní incidence. Na sto tisíc obyvatel připadá 799 nakažených. Snižuje se ale počet hospitalizovaných. V nemocnicích leží s koronavirem 1 660 pacientů, na začátku minulého týdne jich bylo asi o 800 více.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pacient v nemocnici

Ústav zdravotnických informací a statistiky počítá s tím, že denní počty nakažených by se na vrcholu vlny epidemie na konci ledna mohly, kvůli omikronu, dostat až k 50 tisícům denně. Po rychlém nárůstu pak ale experti očekávají také rychlý pokles. Opakovaně se covidem s příznaky nakazilo přes 12 000 lidí, z toho třetina v prosinci.

Nemocnicím opět hrozí přeplnění

Stejně jako jinde ve světě také v České republice už převládá varianta omikron. To, že počty nových případů budou i nadále stoupat, řekl v rozhovoru pro Aktuálně, Roman Chlíbek. „Určitě bude opět stoupat počet nově nakažených, což lze pozorovat už v těchto dnech. Téměř všechny případy budou způsobeny variantou omikron. A do jisté míry bude docházet i k vzestupu hospitalizací a vážných průběhů. A to i přesto, že má omikron mírnější průběh nemoci.“

iZdroj fotografie: unsplash.com
Nemocnice

I přesto je ale potřeba počítat s tím, že se počty pacientů v nemocnicích opět zvýší. Řada lidí totiž trpí chronickým onemocněním, které by se jim kvůli covidu mohlo zhoršit. Podle Chlíbka už by ale zaplněnost nemocnic neměla být tak dramatická, aby to vedlo ke kolapsu zdravotnictví: „Nemocnice se tedy budou znovu plnit, ale věřím, že pokud se nebude jednat o chronicky nemocného jedince, s omikronem v nemocnici neskončí. Spíš hrozí vysoký počet lidí v karanténách a izolacích,“ upřesnil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články