Daniel Landa se nestačí divit, zahlcení hygien prý nečekal. Havlíček ho označil za korunovaného magora. Zpěvák vinu odmítá

Landa prý zahlcení hygien nečekal. Jeho iniciativa Zlatý špendlík přitom vyzvala k tomu, aby se s dotazy obraceli na krajské hygienické stanice.

i Zdroj fotografie: Petr Grambal / Creative Commons / CC BY-2.5
                   

Landova inciativa Zlatý Špendlík minulý týden vyzvala občany, aby se prostřednictvím žádostí podle informačního zákona obraceli na krajské hygienické stanice. Jeho příznivci tak učinili a žádostí poslali několik tisíc. To způsobilo zahlcení hygien, které mají trasovat nakažené covidem a i za normálních okolností to nestíhají. informoval o tom server iDNES.

Landa teď zbaběle couvá, nebyl to prý jen jeho nápad

Zpěvák se teď od své výzvy distancoval. Byl prý jen zesilovačem iniciativy Zlatý špendlík. Odmítl také, že by tisíce dopisů hygienám byla šikana a že rozsah akce nemohl předvídat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch krátce po výzvě sdělil, že takových žádostí dorazilo na hygienické stanice asi 10 tisíc. Resort už na hnutí podal trestní oznámení pro podezření ze sabotáže. Vicepremiér Karel Havlíček o Landovi řekl, že je „korunovaný magor“.

iZdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Facebook
Karel Havlíček

Text na webu iniciativy s názvem „Výzva k akci: ZAHLŤME NEPRODLENĚ HYGIENY aneb šikanou proti šikaně!“ má v kolonce autora pouze jméno Dan. Landa se však obhajuje s tím, že nápad není pouze z jeho hlavy: „Ten text vzešel z širšího okruhu, z právně erudovaných lidí, to není jen moje aktivita. Je to inspirace, jak se domoci silou toho, že začneme být skutečně informováni,“ řekl v rozhovoru pro iRozhlas.

Havlíček brání hygieny: Nemohou za to, že nestíhají

Landa také odmítá zodpovědnost za zahlcení stanic v době zhoršování epidemické situace: „To není na moje přání. Informujeme občany, že mají právo na informace. Nemůžeme tušit, jak velké množství se začne skutečně dotazovat.“ S výzvou prý nemá nic společného a není ani její tváří: „Jsem jenom zesilovač. Zesiluji hlas Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, zesiluju hlas lékařů Zdravého fóra. Zesiluji hlas našich právníků, kteří jsou sdružení v organizaci Pro Libertate,“ vyjmenoval.

iZdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Twitter
Karel Havlíček

Aktivitu Zlatého Špendlíku odsoudil také vicepremiér v demisi Karel Havlíček. „Jestliže jsme posílili hygieny, jedou na sto procent a pak tam naprosto cíleně posílají – a já se nebojím říct magoři – dotazy, aby je zdržovali, tak v tuhle chvíli to není o tom, že by selhala hygiena nebo selhal stát. Máme jedinou možnost. Díky těmhle cvokům musíme posilovat hygieny o stovky lidí, aby začaly chodit do terénu a kontrolovat a současně vyřizovaly tyhle nesmyslné dotazy,“ řekl pro Českou televizi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články