Děti odpověděly, jak na ně působí pandemie a co podle nich má vláda dělat

Psychoterapeutka Jana Divoká vysvětlila, jak na děti působí lockdown. Ty po návratu do školy však často mají i úsměvné názory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirus je malá zelená příšerka, dělá problémy a je nekonečný. Roušky nosíme, protože covid všude létá a testování šimrá. Děti ze ZŠ Chlumín od šesti do jedenácti let byly dotázány v anketě, jak vnímají pandemickou situaci v Česku. Také vysvětlily, co je podle nich očkování a vyřešily pandemii.

Dětská vyjádření vás překvapí!

„Koronavirus je malinká zelená potvora,“ citovala CNN Prima NEWS malou šestiletou Natálku. Podle desetileté Kateřiny je to zase vir, který dělá spoustu problémů. Jde to dál a dál. Nikdy to neskončí, myslí si jedenáctiletý Michal. Jedenáctiletá Barunka zase upozornila na důležitost očkování, kvůli těžkému průběhu.

iZdroj fotografie: Drazen Zigic / Creative Commons / CC BY-SA
Očkování dítěte

Děti také popisovaly covidové příznaky. Některé jmenovaly kašel, rýmu, ztrátu chuti a čichu, ale i smrt. Další přidaly zvracení a průjem. Šestiletý Jiřík zase říká, že nemocným je zkrátka „blbě. Vláda by podle dětí měla zavést lockdown, aby nemoc odešla. Žáci doporučovali dodržovat opatření a očkovat se. Testování šimrá a bolí.

Názor experta

Zatím je víceméně vše otevřené, nicméně podle psychoterapeutky Jany Divoké, děti po lockdownu přemýšlí jinak. „Izolace u některých dětí způsobila, že jejich mozek začal úplně jinak přemýšlet, jako by přestal mít schopnost se socializovat a děti se začaly více uzavírat do sebe,“ vysvětlila. Návrat do škol pak u spousty z nich podle ní vede ke zmíněným problémům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Smutek a strach

„Návrat do škol byl pro mnoho z našich klientů spojený se stresem z intenzivního sociálního kontaktu, kterému si odvykly. Problém pro děti představovalo i zvykání si na opětovný denní režim a řád,“ potvrdila slova Jany Divoké i tisková mluvčí Linky bezpečí Regina Jandová. Spousta žáků měla podle ní také obavy z šikany.

Podle Jany Divoké může pro děti být projevem snahy mít věci pod kontrolou a formou úlevy sebepoškozování. „Což děti zvláště v této době moc nemají a ta tendence mít věci pod kontrolou je nyní častým zdrojem problémů, citoval DeníkN Divokou. Za určitou formu takového chování považuje i mentální anorexii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články