Do Prahy se stále sjíždí rodiny z celé republiky. Na pražském Černém Mostě očkují malé děti bez registrace

Do očkovacího centra Černý Most se dál sjíždějí rodiny z celé republiky. Bez registrace očkují děti od 5 let. Dětské vakcíny od firmy Pfizer v úterý dorazily do Česka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na Černém Mostě v Praze ve čtvrtek začali zdravotníci podávat vakcíny proti covid-19 dětem, kterým už bylo pět let. V tomto centru není nutné se předem registrovat, a to většině rodičů vyhovuje. Vzhledem k tomu, že tato možnost není samozřejmostí, sjíždějí se do Prahy rodiny z celé republiky. Očkování dětí na Černém Mostě bude probíhat vždy v pátek a v sobotu.

Do Prahy jezdí z Brna nebo Liberce

Poté, co se vakcinační centrum pro děti bez registrace ve čtvrtek v Praze otevřelo, okamžitě se zaplnilo rodiči s dětmi. Jen během první hodiny po otevření tam aplikovali 100 dávek dětské vakcíny proti covidu. Na první den mělo centrum připraveno 130 dávek. Vzhledem k tomu, že velký zájem neopadá, musí zdravotníci přivézt další dávky z Fakultní nemocnice Motol v Praze, kde jich zatím mají dost. Přehled podaných dávek naleznete ve statistikách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Fronty se během prvního dne netvořily a vše probíhalo hladce a bez komplikací. Reportéři televize Nova zjišťovali, co děti vedlo k tomu, že se chtějí nechat naočkovat. Jedna z dívek uvedla: „Je mi deset let a přišla jsem na očkování, protože chci zachránit svoje známé, aby neměli taky covid. Nechci je nakazit. A abych mohla jezdit taky do ciziny.“ Kvůli očkování bez registrace na Černý Most přijeli rodiče s dětmi například z Brna nebo z Liberce.

Nejmladší děti se očkují i v Německu, tam ale vládne chaos

Rezervační systém pro nejmladší věkovou skupinu byl spuštěn v neděli, v pondělí odpoledne ministerstvo zdravotnictví evidovalo 8 500 registrací. Česko má objednáno 300 tisíc dávek vakcíny pro děti, která má třetinovou sílu oproti té, která je podávána dospělým. I tato menší dávka se aplikuje dvakrát. Očkování se týká zhruba 800 tisíc dětí nad pět let. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby ho prováděli především pediatři. Očkovat ale budou i některé nemocnice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Očkování nejmladších dětí začalo tento týden také v Německu. Provázejí ho ale organizační problémy a potíže s dostatkem dávek. Řada rodičů navíc nechtěla čekat na oficiální dodávku vakcín pro nejmenší a nechala své potomky už dříve naočkovat ze zásob pro mládež a dospělé. Velké kritice čelí Berlín, kde vakcinace mladších 12 let začala oficiálně ve středu. Rodiče poukazují na to, že začátku kampaně předcházel komunikační chaos a město možnost rezervace oznámilo s velkým zpožděním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články