Benešová k týraní vězňů ve Valdicích: Bachaři to tam nemají lehké

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová se shodla se současným šéfem resortu Pavlem Blažkem, že kauza ve Valdicích je závažná, ale nejde o systémové selhání.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Týrání vězňů ve věznici ve Valdicích je problém jednotlivců. Tak celou věc vidí bývalá šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). „Jsou tam vrazi, těžká loupežná přepadení, nemají to tam lehké,“ prohlásila v neděli na CNN Prima NEWS. Připomněla, že ve valdické věznici sedí lidé kvůli těžkým zločinům. Problém může být podle bývalé šéfky resortu také v nedostatku personálu. „Ani vězeňská služba to nemá lehké. Mají podstav a těžko shání lidi,“ objasnila situaci.

Blažek: Nervy by dozorcům ujet neměly

Zároveň ale přiznala, že podobné problémy se vyskytují i ve věznicích s mírnějším režimem. S tím, že je podezření na týraní vězňů ve Valdicích závažné, souhlasí i současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na druhou stranu připomněl, že podle jeho informací, takové věci vždy nahlásila sama Vězeňská služba. Celý případ podle šéfa resortu musí projít vyšetřováním, ale předpokládá, že nejde o systémovou chybu, ale selhání jednotlivců. Poukázal na to, že práce ve věznici je náročná, a proto může dojít k pochybení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vězení

„Nikdy by jim neměly ujet nervy, ale stát se to může. Beru to ale jako věc jednotlivce,“ prohlásil Blažek. Ve věznici Valdice na Jičínsku je stíháno osm dozorců. Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) je obviňují ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jak nedávno informoval server iRozhlas, dozorci měli ve dvou případech fyzicky napadnout vězně v celách nebo takovému napadaní přihlížet. Podle GIBS mělo k prvnímu případu fyzického napadení dojít v květnu 2020.

Jaké hrozí dozorcům tresty?

Vězeň měl být udeřen do tváře, silným tlakem mu měla být lámána operovaná noha. Zároveň mělo dojít k obtočení jeho ruky kolem krku, aby došlo k silnému tlaku na dýchací cesty. Druhý případ se měl stát v březnu 2021, a to opět po vstupu do cely. Šlo o jiného odsouzeného, ale jeden z dozorců byl stejný, jako u předchozího případu. Po vstupu do cely tento příslušník vězeňské služby začal vězně kopat, šlapat na něj a minimálně desetkrát ho zaklekl. Součástí měl být i úder do zadní části hlavy. Další dva dozorci měli celému incidentu přihlížet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Věznice

Všichni dozorci nadále zůstávají ve službě. „U nikoho z osmi obviněných dozorců nebyly naplněny zákonné podmínky pro zproštění výkonu služby,“ sdělila mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. První případ nahlásil jiný vězeň. Druhý incident oznámil inspekci příslušný kontrolní orgán Vězeňské služby. Dvěma dozorcům hrozí za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby a přečin vydírání až deset let odnětí svobody. Ostatním šesti za přečin zneužití pravomoci úřední osoby až pětiletý trest.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články