Podle datového analytika Drbohlava bude opět až 200 mrtvých za den. Jak nahlíží odborník na nově zavedená opatření?

Datový analytik Jakub Drbohlav v rozhovoru přiblížil výsledky analýzy šíření koronaviru. Podle něj existuje lepší způsob, jak v krátkodobém horizontu vylepšit situaci.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo školství
                   

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BIOSOP) na začátku listopadu předpovědělo, že aktuální vlna covid-19 bude horší než letos na jaře. V té době umíralo i přes tisíc lidí týdně. Informaci o predikci přinesl server Seznam Zprávy. Podle analytika Jakuba Drbohlava budou nová opatření vidět až za několik týdnů. Opět upozornil na důležitost testování.

Riziko zahlcení nemocnic

Podle Drbohlava je nejlepším krokem testování ve školách i firmách, a to i očkovaných lidí. Zrušení uznávání testů na covid nevidí jako nejlepší cestu. Pro server iDNES uvedl, že umírat bude opět sto až dvě stě lidí denně. Navíc nejsou započítání ti, kteří zemřou kvůli omezení zdravotní péče. Po přehodnocení analýzy na základě nových opatření bude podle analytika vlna velmi podobná té loňské.

Ke konci uznávání testů je skeptický kvůli tomu, že podle jeho názoru se opatření příliš nedodržuje. Nemusí to prý dostatečně rychle zabrat a nemocnice se mohou opět zahltit. „Má to také negativní efekt na míru solidarity spolčenosti,“ míní expert. Může to prý sice zvýšit proočkovanost, což by ale mělo efekt až za šest týdnů.

Testování může být cesta

Podle Drbohlava je v Česku jedenáct procent nekompromisních odmítačů. Zbylá skupina je neočkovaná kvůli nedostupnosti centra nebo se bojí vedlejších účinků. Stát by měl pro zvýšení proočkovanosti také kompenzovat vedlejší účinky za očkování. Někteří lidé se prý mohou bát toho, že po očkování nebudou moci další den do práce a přijdou o plnou mzdu.

Za nejlepší opatření považuje návrat testování do firem, kterému se budou podrobovat neočkovaní zaměstnanci. Je to dobré a levné řešení, které bude mít pozitivní efekt. Na jaře to výrazně pomohlo,“ uvedl analytik s tím, že ohniska jsou často právě v zaměstnání. Více by se také měla propagovat práce z domova, která výrazně omezí kontakty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články