Hlavní hygienička Svrčinová: Situace se zhoršuje, musí přijít zpřísnění pravidel. Uvažuje se podle ní o naprostém lockdownu?

Situace na hygienických stanicích, které v reakci na výzvu iniciativy Zlatý špendlík ochromilo přes 10 tisíc žádostí o informace, se podle Pavly Svrčinové pomalu uklidňuje.

i Zdroj fotografie: Hygienická stanice hlavního města Prahy
                   

Epidemie koronaviru v Česku razantně zrychlila. Denní nárůsty počtu nákaz stoupají podle dat ministerstva zdravotnictví od začátku září. Zatímco v říjnu to bylo kolem 1500 lidí za den, tento týden překonaly hranici 22 tisíc. Kvůli skokově rostoucímu počtu nakažených hrozí zahlcení nemocnic. Vláda zpřísnila od pondělí protiepidemická opatření. Vyhlášení nouzového stavu podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové zatím nehrozí.

Počet nákaz se nepropisuje do nemocnic

Přestože počty nakažených rychle rostou, dramatická restriktivní opatření nejsou ve hře. Podle Svrčinové by se tak stalo, kdyby „stávající opatření, která můžeme vyhlásit bez nouzového stavu, nezvládala epidemiologickou situaci a blížil by se kolaps zdravotnického systému. Zahlcení nemocnic zatím nehrozí, i když někde už omezují neakutní péči. „Počet nakažených je sice nyní vysoký, ale nepropisuje se to do nemocnic,“ řekla hlavní hygienička v rozhovoru iRozhlasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem-19

Podle Svrčinové se vláda pravděpodobně nevrátí k tvrdým plošným nařízením. „Snažíme se tomu vyhnout, protože si myslíme, že Česko patří do západní Evropy a tam stačí doporučení. V současnosti mají nejlíp propracovaný systém firmy, které mají zahraniční vlastníky. Myslíme si, že Česko do západní Evropy patří a půjdeme touto cestou. Nenařizovat, ale doporučovat,“ řekla hygienička s tím, že rozumně nastavená opatření vedle velkých firem mají i vysoké školy.

Situace na hygienách se uklidňuje

Vláda rozhodla, že od pondělí se negativní testy na koronavirus už nebudou uznávat jako covidový certifikát. Třeba u kadeřníka, v restauracích nebo na hromadných akcích se lidé budou muset prokázat ukončeným očkováním nebo tím, že nákazu v posledním půlroce prodělali. Přistoupili jsme na přísnější podmínky. Náš systém je tvrdší, ale PCR testy budou nadále platit v ordinacích lékařů, na hygienách, v nemocnicích. Není to problém,“ reagovala hlavní hygienička na dotaz, proč PCR testy nebudou uznávané jako doklad bezinfekčnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

Iniciativa Zlatý Špendlík hudebníka Daniela Landy vyzvala k zahlcení krajských hygienických stanic žádostmi o informace podle zákona 106. Iniciativa to udělal na protest proti kontrolám hygieniků, které považuje za protiústavní. Na e-maily hygienických stanic doputovalo 10 tisíc žádostí. Zahlcené hygieny nestíhají trasovat. „Ministerstvo podalo trestní oznámení na Městské státní zastupitelství v Praze pro sabotáž. To bylo minulý týden v pátek. Žádostí je méně a už se to trochu uklidnilo,“ řekla Svrčinová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články