Hodně to tady na vás dolehne, říká voják, který pomáhá na ARO s covidovými pacienty. Prozradil, čím si pacienti procházejí

Zdravotníci pomoc vojáků v nemocnicích velmi oceňují. Chybí jim personál. „Pacienti neváží čtyřicet kilo. Bez chlapa se to tady neobejde,“ uvedla sestra z covidové jednotky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koronavirová epidemie v Česku sice mírně zpomaluje, nápor na zdravotnická zařízení trvá. Hospitalizovaných je podle údajů ministerstva zdravotnictví necelých 5800, z toho téměř tisíc ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. V desítkách nemocnic po celé republice pomáhá armáda. Vojáci na covidových jednotkách slouží většinou jako sanitáři.

Otočení pacienta trvá deset minut

Vojáci pomáhají v nemocnicích od doby koronavirové epidemie už poněkolikáté. Do nemocnice v Náchodě se po tři čtvrtě roce vrátil četař Václav Polanecký. Pomáhá sestrám na oddělení ARO, kde v jednotlivých boxech leží pacienti s těžkým průběhem onemocnění covid-19. Silný chlap je tady potřeba, třeba při polohování pacientů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Jedno takové ‚jednoduché‘ otočení trvá třeba i deset minut – mnohem víc, než by se mohlo zdát,“ cituje vojáka iRozhlas. „Všiml jsem si, že to není ani tak o síle jako o zkušenostech, které sestřičky mají. Kolikrát si i menší sestřička umí pomoct. Klobouk dolů, jak to všechno zvládají, je to obdivuhodné. Pro mne je to velká životní zkušenost,“ dodává četař.

Práce vojáků si setry cení

Práce v nemocnici je i pro profesionálního vojáka těžká, kterým je Polanecký už sedmnáct let, složitá. „Pravé hodnoty si člověk uvědomí, až když to vidí na vlastní oči. V únoru jsem oživoval člověka… bohužel se nám to nepodařilo. Je zvláštní, že si pořád pamatuju jeho jméno a příjmení. Hodně to tady na vojáka dolehne,“ vypráví o pocitech, které zdravotníci zažívají každý den.

Vojáci pomáhají v nemocnicích sestrám s polohováním pacientů, s jejich hygienou i úklidem. Zdravotnický personál si jejich pomoci velmi cení. Sanitáři jsou teď hodně s dětmi doma v karanténě, a když se tady rozhlédnete, jsou tu vesměs pacienti, kteří neváží čtyřicet kilo. Bez chlapa se to tady určitě neobejde,“ sdělila vedoucí sestra Lucie Bednářová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články