Biochemik Hostomský: Neřešme zbytečně mladé lidi. 20 procent lidí k očkování nepřemluvíte

Ředitel Ústavu AV ČR Zdeněk Hostomský v rozhovoru přiblížil, jaká je cesta zpomalení šíření nákazy. Je pro zrušení opatření a pro zavedení většího důrazu na osobní odpovědnost.

i Zdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počty nakažených rychle rostou, situace v nemocnici je však příznivější než loni na podzim. Při větší dostupnosti léku mohou počty lidí v nemocnici ještě klesnou. Rychlost šířená nákazy je mnoho odborníků překvapivá. „Jsem překvapen, že to šlo tak rychle nahoru. Předpovídal jsem nástup pomalejší, že to bude taková vlnka,“ řekl v rozhovoru pro Právo ředitel Ústavu biochemie a organické chemie AV ČR Zdeněk Hostomský.

Očkování je racionální přístup

Rozhovor přinesl i server Novinky. Hostomský vidí velký přínos v očkování, díky kterému mají lidí lehčí průběh onemocnění. „Hlavní rozdíl mezi loňským rokem je v tom, že je tu infekčnější varianta delta, která se dostává do více oblastí než původní virus.“  Původně se myslelo, že očkování bude dlouhodobější ochranou. Po půl roce však hlavně u starších lidí účinnost klesá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Jejich imunitní systém není tak v kondici, jako u mladších. „A třetí nebo i čtvrtá dávka, bude-li zapotřebí, tomu pomůže. Je to rozumné řešení.“ Nyní jsou navíc dostupné léky, které se dávají při prvních příznacích. Podle Hostomského jsou obavy z očkování přehnané a považuje vakcinaci za racionální přístup. Je však podle něj přibližně dvacet procent lidí, se kterými nic nehne a je politicky neprůchodné je nutit.

Opatření se přehánějí

Ředitel připouští, že občas jsou reakce na očkování těžší, ale poskytuje dobrou ochranu, Právě kvůli horší reakci na první dávku se někteří bojí jít na druhou. Informaci přinesl server Seznam Zprávy. Podle Ministerstva zdravotnictví nemá přes 106 tisíc lidí ukončené očkování. Někteří se přijít nechystají kvůli zdravotním komplikacím po první dávce. Hostomský doporučuje se naočkovat a pak žít bez omezení.

iZdroj fotografie: Unsplash
Lidé ve městě s ochranou dýchacích cest

Když se následně očkovaný nakazí, má mírný průběh a po prodělání nemoci ještě lepší ochranu. Očkování velmi doporučuje i těm, kteří nákazou již prošli. Hostomský je pro zrušení všech opatření. Přehání se to, musíte nosit roušku a nechat se testovat. Někteří to interpretují tak, že očkovaní ztrácí výhodu.“ Měl by být dáván více důraz na osobní zodpovědnost a lidé sami by měli posoudit svá rizika.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient na JIP

„Připadá mi nefér, aby neočkovaní lidé chtěli po zbytku, aby se omezoval. Když se někdo nechce očkovat ani nakazit, tak ať zůstane doma,“ míní Hostomský. Přijde mu také nefér, že nezodpovědní neočkovaní lidí z většiny zabírají místa na JIP. Věří, že během pár měsíců situaci částečně vyřeší léky, které zmenší počty těžkých případů neočkovaných lidí. „Pokud bude hodně nakažený s lehkým průběhem, tak je to jedno,“ dodal ředitel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články