Hoteliéři jsou nešťastní. Cestovní ruch se z pandemických opatření nevzpamatoval. Hrozí jim krach?

Cestovní ruch nadále strádá. Za tento rok se nespíš ubytuje podobně lidí jako za minulý, tedy o více než 50 % méně. Počítá se s obsazeností 25 až 30 procent.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože protiepidemická opatření nebyla tak přísná jako minulý rok, odvětví cestovního ruchu to zatím příliš pozitivně nepoznamenalo. Nebýt letního uvolnění, nejspíše by řada českých hotelů, penzionů, cestovních kanceláří či restaurací zkrachovala. Než se do Česka dostal koronavirus, ubytovalo se v roce 2019 v tuzemských zařízeních skoro 22 milionů hostů.

Málo ubytovaných

Podíl domácích a zahraničních téměř dosáhl stejné hodnoty. Minulý rok se ovšem počet snížil o více než polovinu, z necelých 11 milionů ubytovaných připadaly tři čtvrtiny na Čechy. Příliv ze zahraničí se v loňském roce téměř zastavil a zbytek roku nedokázal propad kompenzovat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Lyžařský vlek

Letošní rok je situace víceméně stejná, akorát se cestovních ruch ocitl v krizi již od jeho začátku. Zavřená lyžařská střediska a horská ubytovací zařízení spolu se zavřenými hranicemi okresů udělaly své. Přestože do konce roku 2021 ještě nějaký čas zůstává, dosavadní data ukazují, že se cestovní ruch ani zdaleka nevzpamatoval. V Českých zařízeních se totiž za prvních 9 měsíců ubytovalo pouze 8,6 milionů návštěvníků, přičemž minulý rok za stejné období to bylo přes 10 milionů.  

Léto nás zachránilo

„Cestovní ruch celkem generoval v roce 2019 kolem 300 miliard korun. V roce 2020 nastal téměř poloviční pokles,“ citovala CNN Prima NEWS Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR. Docela dobrý vývoj nastal v období léta. Podzim vypadal ještě v září docela nadějně, pak ale přišla další vlna pandemie, kdy jsme ve většině provozoven znovu propadli na dramaticky nízká čísla,“ doplnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Letní zahrádka v restauraci

Podle Stárka dopadne cestovní ruch stejně jako minulý rok. „Ne-li ještě hůře. Záležet bude, jak se vyvinou čísla za listopad a prosinec. Co se týče obsazenosti v České republice, počítáme s průměrem někde kolem 25 až 30 procent. V gastronomii očekáváme propad tržeb asi o 60 procent ve srovnání s rokem 2019,“ uvedl.

Některé orgány se však snaží, alespoň na krajské úrovni, cestovnímu ruchu pomoci. „Olomoucký kraj podpoří příští rok cestovní ruch v regionu přímými dotacemi ve výši osm miliónů korun. Finance mohou žadatelé využít například na pořádání akcí regionálního i mezinárodního charakteru nebo na rozšíření turistické infrastruktury,“ uvedl například portál Olkraj pro Olomoucký kraj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články