Hrad uschoval klíč od Korunní komory i podpisové razítko prezidenta. Kde byly dosud, podivuje se bývalý protokolář Forejt

Během šestnácti let, kdy byl šéfem hradního protokolu Jindřich Forejt, byl klíč s razítkem permanentně v trezoru. Vyndal se z něj jenom v případě odemčení Korunní komory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pražský hrad v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana uschoval v zapečetěné schránce klíč od Korunní komory, kde jsou uschovány korunovační klenoty a podpisové razítko prezidenta. Informoval o tom v tiskové zprávě Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se pozastavil nad tím, kde byl klíč doposud, protože v trezoru má podle něho být nepřetržitě.

Klíč má být v trezoru pořád

Hlava státu je hospitalizována už tři týdny v Ústřední vojenské nemocnici na jednotce intenzivní péče. „V souvislosti s hospitalizací prezidenta republiky je klíč č. 1 od Korunní komory na Pražském hradě, v níž jsou uloženy české korunovační klenoty, uschován v zapečetěné schránce v tajném archivu Kanceláře prezidenta republiky. Klíč od českých korunovačních klenotů pak může být vydán pouze prezidentu republiky podle jeho pokynu,“ uvedl Novák.

iZdroj fotografie: Michal Reiter / Creative Commons / CC BY-SA

O jakékoliv manipulaci s klíčem je podle Nováka vyhotoven písemný protokol. „Stejným způsobem a za stejných podmínek bylo uloženo i podpisové razítko prezidenta republiky,“ napsal v tiskové zprávě. Z prohlášení hradní kanceláře ale není jasné, kde byl klíč uschován doteď. „To prohlášení je zarážející, protože zavdává důvod k dotazu, co s tím klíčem bylo doposud,“ cituje server Novinky někdejšího šéfa protokolu Forejta s tím, že klíč od Korunní komory má být v trezoru permanentně.

První zmínka o podpisovém razítku

V době, kdy Forejt dělal protokoláře, nebyl klíč v trezoru jen výjimečně. „Za 16 let, co jsem působil na Hradě, ten klíč opustil trezor vždy hodinu před tím, než se komora odemkla, a vrátil se půl hodiny po tom, co se zamkla,“ podotkl. V kontextu se současnou vlnou kritiky, která se snesla na kancelář prezidenta po hospitalizaci Miloše Zemana, bývalý protokolář poznamenal: „Takovéto explicitní prohlášení těžko může uklidnit rozbouřené vody, jen vyvolává další dohady.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hrad se v tiskové zprávě podle serveru vůbec poprvé zmínil o podpisovém razítku. Když nedávno spolupodepisoval premiér Andrej Babiš návrhy na státní vyznamenání, tak na dotaz, zda listiny jsou opatřené vlastnoručním podpisem prezidenta Zemana odpověděl: „Je tam razítko pana prezidenta.“ Podpisové razítko používal v době pokročilé nemoci i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, uvedl server. O Zemanově razítku další informace nejsou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články