Česko na další vlně koronaviru: Infektolog předpovídá, že se covidem nakazí hodně lidí, ale méně jich zemře

Nákaza se v Česku znovu začala masivně šířit. Následující týdny a měsíce ale nebudou podle infektologa Vladimíra Krčméryho tak dramatické, jako když epidemie vrcholila loni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko čelí další vlně epidemie koronaviru. Podle slovenského infektologa Vladimíra Krčméryho bude v Česku a na Slovensku velké množství pozitivně testovaných lidí. Výrazně méně lidí kvůli nákaze covidem-19 zemře. Stejně tak bude menší počet lidí s těžkým průběhem onemocnění. Vývoj epidemie komentoval v rozhovoru pro CNN Prima News. Kolektivní imunita v Česku je podle něj lepší, než na Slovensku.

Máme nárok na lepší třetí vlnu

Současná koronavirová vlna nebude prý tak dramatická, jako ty loňské. Za mírnějším vývojem epidemie nevidí infektolog pouze očkování. „Mimo očkované máme ještě skupinu lidí, u kterých si myslíme, že jsou imunní, tedy že mají protilátky, protože onemocnění covid-19 překonali,“ řekl Krčméry. V Česku je promořenost vyšší, což je podle něho důvodem, proč nynější vlna epidemie zatím není tak silná, jako ty předchozí.

„Výhodou je, že když máte velký počet těžce nemocných, tak mají robustní tvorbu protilátek. Proto si myslím, že kolektivní imunita v Česku je ještě lepší, než na Slovensku,“ uvedl infektolog. Dodal, že slovenští vědci se pustili do studie, kdy jeden tým byl v Košicích a druhý v Trnavě. V Trnavě objevili 30 procent lidí s protilátkami, a v Košicích 28 procent. „Máme tu tedy ještě jiné složky kolektivní imunity než je očkování,“ vysvětlil s tím, že tak máme nárok na lepší třetí vlnu.

Vakcína byla 17 let v šuplíku

Nákaza se znovu začala masivně šířit a Česko se ocitlo v další vlně epidemie. Následující týdny a měsíce prý nebudou tak vážné, jako když epidemie vrcholila loni. „Kdybych to měl shrnout, tak sice budou vysoké přírůstky, ale bude méně zemřelých a těžkých případů. Jestli se ten menší počet těžkých případů onemocnění odrazí na nemocnicích, je předčasné tvrdit, protože máme nenaočkováno stále velké množství seniorů. Možná se to neprojeví na vyšší hospitalizaci, ale projeví se to na mortalitě,“ předvídá infektolog.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho predikce v minulosti vyšly. „Při první fázi jsem se ohledně covidu nemýlil, akorát jsem se netrefil o jediný den v otázce, kdy k nám přijde pandemie. I jsme přesně odhadli, že vakcína přijde na Vánoce,“ řekl. Vakcíny byly na trhu rychle, protože na nich pracovali vědci dlouhodobě. V Hongkongu s vakcínou již pracovali při SARS. Pak ji v podstatě dali do šuplíku a po 17 letech ji jen vytáhli. Proto měli v Číně první vakcínu a Američané až druhou. Ale to, že se třikrát člověk trefí, ještě neznamená, že se trefí i počtvrté,“ dodal infektolog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články